NAŠE ŽENE U STRAHU: Više od pola silovanja prijavile su strane državljanke

Ilustracija
Ilustracija

Brojka prijavljenih silovanja u Hrvatskoj ne smanjuje se u posljednjih sedam godina. Istaknuto je to ovoga tjedna u Splitu u sklopu događanja vezanih uz Međunarodni dan ljudskih prava koji se obilježava danas.

Izvješće: Media servsi

Član Povjerenstava za ravnopravnost spolova Grada Splita, Zdeslav Benzon, istaknuo je kako su strane državljanke više no građanke Hrvatske osviještene o potrebi prijavljivanja silovanja.

“Ja nisam uvjeren da je to takvo stvarno stanje stvari da su strankinje više od pola silovanih, nego su one te koje prijavljuju. Čini mi se da kod nas još uvijek kod žena nije dovoljna svijest o tome da prijave silovanje slobodno i da se boje nasilnika i da kod nas još uvijek ne postoji svijest o onome što se zove silovanje u vezi ili silovanje u braku “, tvrdi gradski vijećnik Benzon.

“Veliki je broj fizičkog i psihičkog nasilja nad ženama, a problem nastaje kada se one trebaju negdje skloniti od nasilnika. Naime, naša županija ima tek jednu sigurnu kuću koja prima žrtve od Splita do Dubrovnika i nema dovoljno kapaciteta za smještaj svih žena kojima je to potrebno.”

Drugi problem koji se javlja općenito u svijetu jest taj što su žene za isti posao puno manje plaćene od muškaraca. To je u svim tzv. razvijenim zemljama, a još veća je ta razlika u zemljama Trećeg svijeta, a Hrvatska je negdje između jednih i drugih. Možda se to neće toliko primijetiti u strukama kao što je moja, ali će se primijetiti kod privatnika žene će imati puno manju plaću u Hrvatskoj nego što imaju muškarci”, dodao je Benzon.

Kao jedan od najvećih problema članica Povjerenstva i predsjednica udruge Domine Mirjana Kučer ističe broj žena u politici.

“U hrvatskoj politici političke stranke ne žele razmišljati o ženskim kvotama. Suprotstavljaju nekakve floskule o kvaliteti žena u politici. Rekla bih dok god to pitanje jednako kao i pitanje nasilja ne shvatimo politički ozbiljno da se nećemo na jednoj ozbiljnoj razini približiti toj ujednačenoj zastupljenosti žena i muškaraca, odnosno napraviti ozbiljne korake u mijenjanju patrijarhalnih obrazac”, ističe Kučer.

“Muški lobiji u politici toliko su jaki da se žena vrlo teško probija u tom društvu. Ni jedna politička stranka ove godine nije ispunila nužnu kvotu žena na svojim listama, pa je za vjerovati kako će slična situacija biti i na lokalnim izborima.Jedna od rečenica donositelja Istanbulske konvencije Vijeća Europe je – dok ne postignemo ravnopravnost spolova nećemo riješiti problem nasilja nad željama i nasilja u obitelji. Istanbulska konvecnija je konvencija za prevenciju i borbu protiv nasilja nad ženama i obiteljskog nasilja, odnosno nasilja u obitelji”, objašnjava predsjednica udruge Domine.

Predsjednica povjerenstva Slavica Bartulović Barač pozvala je sve institucije na učinkovitiju provedbu Zakona i svih mjera suzbijanja nasilja nad ženama, jer nedovoljno strogim kaznama institucije pokazuje se tolerancija prema nasilju i nasilnicima i obeshabruju žrtve.

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!