ZVONO NA UZBUNU: Ne odlaze nam samo liječnici – zbog brže, bolje i jeftinije usluge “van” odlaze i pacijenti

doktor, liječnik

Poznato je da Hrvatsku napušta velik broj liječnika, ali i pacijenti, pogotovo iz Slavonije i Baranije, često odlaze po zdravstvene usluge u inozemstvo – Bosnu i Hercegovinu i Srbiju.

Ministar zdravlja Dario Nakić najavio je povećanje broja “timova 1”, u kojima je i liječnik, u 19 hrvatskih gradova i manjih mjesta. Među njima su i Ilok i Drenovci. Jer zbog činjenice da u Drenovcima nema liječnika, kao u “timu 1”, velik broj stanovnika po liječničku pomoć odlazi u Brčko Distrikt, u susjednu Bosnu i Hercegovinu.

Stanovnici istočnog dijela županjske Posavine oduvijek su bili vezani uz Brčko – ondje su se rađali, školovali, radili, zabavljali, pa i liječili, piše Glas Slavonije. Rat je privremeno prekinuo veze, no normalizacijom života vratili su se starim navikama, pa i odlasku liječniku.

Tako je Antunu iz Đurića pri silasku s prikolice buknulo koljeno, susjed ga je odvezo u brčansku bolnicu. U drenovačku hitnu nije ni htio, jer bi ga uputili u Vinkovce. O svemu kaže:

“U Brčkom su me odmah primili, pregledao me kirurg i propisao terapiju. Vrlo su ljubazni prema nama strancima. Pregled sam platio šest konvertibilnih maraka, što je 24 kune, i za sat vremena bio sam kod kuće, a da sam išao u Vinkovce, ne bih još ni stigao do bolnice.”

Do Vinkovaca i natrag mora prevaliti čak 130 kilometara, pa Antun kaže: “Sve to košta, ali najgore mi je što ondje izdangubim dosta vremena, a do Brčkog imam samo deset kilometara. Ondje 24 sata dnevno rade i dvije ljekarne, a i lijekovi su znatno jeftiniji nego kod nas.”

Pozitivna iskustva, kaže, ima i pri vađenju umnjaka. Zaboljela ga je čeljust, zubarica ga uputila u Vinkovce, gdje je trebao obaviti manji kirurški zahvat, ali termin je dobio tek za nekoliko mjeseci. Odmah se uputio u Brčko i istoga dana problem riješio za 20 konvertibilnih maraka (80 kuna).

Brojni naši ljudi preko granice odlaze i oftalmologu, za sto im kuna odredi dioptriju, a ondje odmah kupe i naočale, koje su znatno jeftinije nego u Hrvatskoj. A i trudnice onamo rado odlaze na ultrazvučni pregled.

“Kada sam 2010. bila trudna, išla sam u Brčko na 4D ultrazvuk. Vidjela svoje živo dijete, boju kose, boju očiju, neopisiv osjećaj… Pregled je koštao samo 120 kuna, a takav isti pregled u Zagrebu, na lošijem ultrazvuku, tada je koštao 1200 kuna – prisjetila se jedna zadovoljna mama. Dobra iskustva ima i Mirsad Pezerović iz Gunje, koji kaže:

“Nekoliko sam puta bio u hitnoj u Brčkom, čak me i vozilo njihovo vozilo Hitne pomoći i na kraju sam uza svu dobivenu terapiju platio 20 maraka. Jučer mi je susjeda bila u Vinkovcima na pregledu kod očnog doktora i kaže – nikada više. U Brčkom sve to puno brže i jednostavnije obave za 30 maraka (120 kuna) – kaže Pezerović.

Svi redom ističu da je brčanska bolnica potpuno uređena i suvremeno opremljena, jer Disktrikt dobiva velik novac i pomoć od međunarodne zajednice, počevši od ultrazvuka, CT-a, magnetske rezonancije…

Sugovornici su inače Glasu Slavonije rekli da je u svakom slučaju pozitivno to što se Ministarstvo konačno udostojilo prepoznati i potrebe sigurnosti zdravstvenog sustava na tom rubnom području Hrvatske, na tromeđi sa Srbijom i BiH, koje se sustavno zanemaruje. No velik broj ih priznaje da će se zbog najavljenog plaćanja hitnog bolničkog prijema od 150 ili 70 kuna ipak držati provjerenog recepta i po pomoć odlaziti u Brčko.

“Uštedjet ćemo i gorivo i vrijeme, i izbjeći tu proceduru prethodnog nazivanja broja 194 i razgovora s medicinskim osobljem, koje bi nam po nekakvoj skali pitanja trebalo odrediti jesmo li mi hitni slučajevi ili ne. U slučaju potrebe ipak ću i dalje u Brčko, jer ondje sam se već udomaćila i stekla povjerenje. Vinkovci su mi daleko, a od Brčkog me dijeli samo savski most – kaže Marija iz Gunje, koja je uvjerena da će tako, bar u početku, i dalje postupati i brojni roditelji iz Gunje kada im se djeca noću iznenada razbole.

U Bolnici Brčko Distrikt potvrdili su kako imaju dosta pacijenata iz županjske Posavine i da je cijena pregleda desetak konvertibilnih maraka, odnosno 40-ak kuna.

S druge pak strene Osječani već godinama odlaze u Srbiju radi jeftinijih novih naočala i popravka zubi. Dok samo dva kilometra od granice, u Bogojevu, u tamošnjoj stomatološkoj ambulanti mogu jeftino izvaditi zub ili dobiti koju drugu jeftinu stomatološku uslugu, u isto mjesto, ali i u Odžake, već godinama odlaze i po “novi vid”.

“Prijatelj je nedavno u Odžacima u optici “Stevanović” izradio nove naočale i uštedio oko 1.500 kuna. Naravno da se isplati otići 50 kilometara dalje od Osijeka. Znam i mnoge druge koji su dobili vrhunsku uslugu i uštedjeli – kaže R. Š., koji se nedavno odlučio provjeriti svoj vid upravo u Odžacima i kaže da je doista platio oko 1.100 kuna manje nego u Hrvatskoj, ne samo novi okvir i stakla nego i pregled.

Prosječni okviri u mjestima u Srbiji nedaleko od granice s Hrvatskom stoje već 350 kuna, plastična stakla s ugradnjom nešto manje od stotinu kuna, a 700 kuna naviše platit će se ondje skupi okviri za naočale. Ni cijene stomatoloških usluga bitno se ne razlikuju. Prosječno, liječenje kanala korijena stoji 150 kuna, a u Hrvatskoj je skuplje za oko 30 kuna. Vađenje mliječnog zuba stoji 30-ak, a keramička krunica nešto više od 500 kuna. U Hrvatskoj, primjerice, tu krunicu plaćamo više od tisuću kuna. Pacijenti iz Hrvatske nerijetko se naručuju i telefonom.