ŽUPANIJSKA KULTURSCENA: Izložba kao dokaz velike ljubavi Beethovena i grofice Erdödy

Muzej Sveti Ivan Zelina pripremio je sjajnu izložbu uoči 250. rođendana svjetski poznatog skladatelja Ludwiga van Beethovena.

*Serijal “Županijska kulturscena” ostvaruje se uz pomoć dodijeljenih sredstava Zagrebačke županije

Izložba je otvorena baš na njegov rođendan, 17 prosinca, a mnogi niti ne znaju kako postoji i vrlo zanimljiva poveznica između Beethovena i Grada Svetog Ivana Zeline. Riječ je o grofici Ana Mariji Erdödy, koja je živjela u istoj bečkoj četvrti kao i Beethoven. Gofica je bila glazbeno obrazovana I velika ljubiteljica glazbe, pa se brzo razvilo veliko prijateljstvo.

Ali biografi velikog skladatelja govore i o njegovoj velikoj ljubavi prema grofici. Svjedoče tome i neka sačuvana pisma.

“Grofica je bila udana i imala je djecu, ali sve to skupa nije štimalo. Svoj je život nalazila upravo u glazbi. Bila je izvrsna pijanistica i voljela je priređivati koncerte, a u Beethovenu je nalazila srodnu dušu”, rekao je Mladen Houška, ravnatelj Muzeja Sveti Ivan Zelina.

“I Beethoven je privatno bio isto vrlo nesretan. Prije poznanstva s njom bio je na rubu samoubojstva. Zato je napisao oporuku koja je naslovljena na njegovu braću. Na sreću, nije to napravio. U svojim pismima izražava veliko nezadovoljstvo kako se ljudi odnose prema njemu. Naime, bio je hendikepiran jer nije čuo”.

Po svemu se vidi kako je njihov odnos bio i više od prijateljstva. Grofica mu je sa svog posjeda u Paukovcu često slala butelje Zelinske kraljevine, a on je njoj skladao nezaboravna glazbenaa djela s posvetom. Biografi su zapisali kako je Beethoven volio vina, ali i kavu.

“Njegov suvremenik je zapisao da je u aparat za kavu stavljao točno 60 zrnaca kava koje je pomno pobrojao i to mu je bilo najvažnije za cijeli dan. Za ručak je obično jeo makarone s parmezanom, to je volio. Ako je imao goste, osobito petkom, onda je spremao smuđa s krumpirom”, podsjetio je   Houška.

U večernje sate znao je popiti po koju čašu vina i obvezno zapaliti lulu. Biografi su zapisali kako je volio otići u toplice i piti ljekovitu vodu.

Na izložbi je bilo moguće vidjeti i mnoge Beethovenove kontakte i pisma. Mladen Houška je pojasnio:

“Pokazali smo ovdje i svjetski poznata Pisma besmrtnoj voljenoj, dali smo prevesti i dosad na hrvatski nepreveden njegov Heiligenstadt Testament. Najvažnije je da smo napravili vremensku crtu gdje smo prikazali životopise Beethovena i grofice, kao i njihovo sažimanje kroz jedno duže razdoblje od 17 godina. To zorno prikazuje svima da to nije bila samo prolazna veza, nešto slučajno, samo dok je ona s njim svirala klavir. Oni su se godinama dopisivali, živjeli zajedno, bilo u Beču, izvan Beča, bilo u Gradišću, on je trebao doći i u Paukovec, ali nažalost nije došao”.

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!