ZBOGOM HRVATSKA: Odlazimo zbog neorganizirane i loše vođene države i nesposobnih političara

Ilustracija
Ilustracija

Građani iz Hrvatske odlaze prvenstveno zbog društvenih i političkih okolnosti, a ne zbog zaposlenja i plaća- pokazalo je to istraživanje Hrvatske udruge poslodavaca među iseljenicima o razlozima odlaska.

Piše: Katarina Škaro

U istraživanju je sudjelovalo 660 ispitanika koji su zemlju napustili u posljednjih pet godina, odnosno od ulaska u Europsku uniju. Gotovo polovica takozvanih novih iseljenika u domovinu se-ne planira vratiti.

Kao najčešće razloge za pakiranje kofera i odlazak iz Hrvatske ispitanici navode:

“Neorganizirana i loše vođena država, nesposobni političari, stranke bez vizije, izbor broj. Beznađe, besperspektivnost, propadamo kao država i društvo, zapošljavanje podobnih , stranačkih ljudi, nepotizam i rođaci. Naravno, znamo što znači kad stavimo pod navodnicima rođaci”, rekao je Begić.

Naveo je Agan Begić iz tvrtke Promocija plus koja je provela istraživanje. Pri vrhu motiva za iseljenje su i i prepucavanje o prošlosti, primitivizam i vjerska netolerancija, kao i korupcija i kriminal. “Hrvatska se mora hitno i duboko mijenjati, ako želi zaustaviti trend masovnog iseljavanja”, ističe predsjednica HUP-a Gordana Deranja.

“Dosta nam je populizma, i ovakvih i onakvih tumačenja. Dosta nam je kalkuliranja sa nezaposlenima. U Hrvatskoj nedostaje radne snage, povećali smo sada za određene grupacije i kvote. Borimo se za to, da bismo mogli obavljati svoje radne zadatke”, rekla je Deranja.

Zanimljivo je da je većina ispitanika, unatoč uvriježenom mišljenju, prije iseljenja bila zaposlena, na određeno ili neodređeno, i to njih čak 73 posto. Istovremeno, čak trećina novih iseljenika ima završenu višu školu ili fakultet.

”To je isto tako jedno od upozorenja. Znači, ne odlaze samo oni radnici u niže složenim radnim operacijama i zadacima, nego odlaze i oni koji su u zahtjevnijim pa i upravljačkim, da ne kažem, liječničkim područjima”, rekao je Begić.

Podatak koji najviše zabrinjava je da se čak 42 posto iseljenika ne planira vratiti u domovinu. Ono što je za Hrvatsku također porazno je da je većina njih mlađa od 40 godina. Ako se ne počnemo mijenjati, bit će još gore, smatra glavni direktor HUP-a Davor Majetić. Napomenuo je kako oni rade na podizanju plaća, ali:

“Mi ne možemo toliko dići plaće koliko bi trebalo, jer jednostavno naša neto plaća, u odnosu na bruto, koliki je stvarni trošak radnik, još uvijek je u velikoj mjeri na strani bruto”, ističe Majetić.

​Iseljavanje iz godine u godinu raste, a najviše ih odlazi iz slavonskih županija, Sisačko-moslavačke te grada Zagreba. Splitsko-dalmatinsku županiju ovaj negativan trend najmanje je dotaknuo. I dok je većina u inozemstvu zadovoljna poslovnom klimom i mogućnostima, kao najveće nedostatke navode- smještaj i društveni život.

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!