USUSRET EU IZBORIMA: Kako motivirati Hrvate na glasanje?

strasbourg, europski parlament

Iako su većini članica svojevidan test za parlamentarne izbore u zemlji, pa tako i u Hrvatskoj, odaziv građana na izbore za Europski parlament je iznimno nizak.

Piše: Andrea Barać

Od 23. do 26. svibnja 2019. bira se 705, a Hrvatska će imati 12 umjesto dosadašnjih 11 eurozastupnika. Hrvati nisu navikli previše izlaziti ni na izbore u zemlji, većinom zbog indiferentnosti ili nevjerice u rezultate, no kakva je situacija na europskoj razini i kako ih motivirati?

Na prethodnim europskim parlamentarnim izborima izlazak Hrvata bio je ispod svakog prosjeka EU-a, a u te izbore izravno je bio uključen ministar rada i mirovinskog sustava Marko Pavić. Radio je na projektu kako maturante motivirati na izlazak na izbore.

“Mi smo bili šokirani koliko je malo poznavanje maturanata europskih tema. Održali smo predavanja za preko 1000 zagrebačkih srednjoškolaca. Stavljali smo sliku tadašnjih europarlamentaraca, u početku sam nudio večeru pa kasnije i tjedan dana odmora na Jadranu tko mi pogodi sve zastupnike, ali nažalost to nitko nije uspio”, istaknuo je ministar Pavić.

Na upit na koji način je onda moguće motivirati Hrvate da izađu na predstojeće izbore u svibnju, Pavić je rekao:

“Treba istaknuti i ići proaktivnom kampanjom prema građanima da se istaknu sve pozitivne komponente članstva u EU. Recimo Pelješki most je najveći spomenik ove financijske perspektive, mjere aktivne politike zapošljavanja i sve ostale dobre strane članstva”.

SDP-ova zastupnica u Europskom parlamentu Biljana Borzan tvrdi da u motivaciji i sami europarlamentarci imaju veliku odgovornost.

“Da sa svoje strane napravimo sve što možemo da približimo ljudima EU. Vi mediji ste to poprilično pratili i u tom smislu mislim da je ljudima sada motivacija veća jer vide da se ovdje radi o vrlo konkretnim odlukama koje se i o tome da se ovdje odlučuje o tome kako će organizirati određene segmente života”, tvrdi Borzan.

Posebno je istaknula zakone i odluke koji se donose u Europskom parlamentu, a utječu izravno na živote svih građana u državama članicama.

“Važan je podatak da se otprilike 2/3 pa možda i više zakona koji se u svakoj državi članici primjenjuju donose u Europskom parlamentu, a ne kod nas u Saboru. To znači da većina odluka o tome kako će se organizirati određene stvari u Hrvatskoj donose u Bruxellesu, a ne u Zagrebu. Mislim da je to motivacija za ljude”, smatra SDP-ova eurozastupnica.

A kakvom bi izlaznošću bila zadovoljna i koliko procjenjuje da će u svibnju Hrvata izaći na izbore?

“Teško je reći, ali ja bih voljela da se više krećemo prema brojci barem 40-ak posto pa da budemo negdje u korak s otalim zemljama EU-a”, rekla je Borzan.