UDRUGA UPOZORAVA: Čuvajte svoje četveronožne članove

Visoke temperature zraka kroz nekoliko su toplinskih valova obilježile početak ljeta. Velike ljetne vrućine popraćene su povećanim zdravstvenim tegobama, posebice kod osoba starije životne dobi i kroničnih bolesnika.

Izvor: Media servis

Nadležne institucije zbog toga su izdale niz upozorenja i uputa za ponašanje tijekom dugotrajnih vrućina, ali savjeti o brizi za životinje uglavnom su izostali. Upravo zbog toga, preporuke za zaštitu kućnih ljubimaca tijekom ljetnih vrućina potražili smo kod udruga za zaštitu životinja.

Povodom sve učestalijih i jačih toplinskih valova koji pogađaju Hrvatsku, ali i druge dijelove svijeta, Prijatelji životinja napominju da su vrućine za pse vrlo opasne, osobito zato što se oni ne mogu znojiti. Kada temperatura njihovog tijela dosegne 41 °C velika je vjerojatnost da će doživjeti toplinski udar. Takvo je stanje moguće prepoznati po staklastim očima, prekomjernom slinjenju, vrtoglavici, smanjenoj koordinaciji i gubitku svijesti. Predsjednik udruge Prijatelji životinja Luka Oman pojasnio je za Media Servis osnove prevencije takvog stanja.

“Razmišljajmo o tome kako je nama da je tako i psima. Definitivno kako je nama pod klimom bolje i njima je. Kako i nama paše neki ventilator tako i njima. Sunce im direktno može štetiti. Nikako pas ne smije biti na lancu iz razloga što puno pasa na lancu upravo doživi pregrijavanje, čak i ako ima onu kućnu. Usije se sve oko njega i on doslovno na lancu može doživjeti pregrijavanje”, kazao je Oman.

Maja iz Udruge Šapica pojasnila je za Media Servis kako bi ljubimci trebali ići u šetnju rano ujutro i kasno navečer te izbjegavati šetnju po vrućem asfaltu. Dodala je da bi bilo dobro šetnje obavljati u blizini vode kako bi se psi mogli smočiti i na taj način rashladiti. Pojasnila je i kako postupiti u slučaju kada nastupi toplinski udar.

“Lagano treba namočiti glavu i prekriti tijelo sa mokrim ručnicima. Ako se radi o psu koji ima dužu dlaku i gustu poddlaku, onda je dobro razmaknuti tu poddlaku i lagano polijevati vodom da voda dođe do kože. To je jako važno jer na taj način ih se najbrže može ohladiti. Svakako treba psu izmjeriti temperaturu kako bi mogli pratiti napredak. Trebalo bi što prije naravno otići kod veterinara gdje će dobiti infuziju i svu potrebnu pomoć”, kazala je Maja.

Nimalo lako nije ni napuštenim životinjama u skloništima. Volonteri se bore da im osiguraju dovoljno hlada i uvjete rashlađivanja, ali to su za ljubimce tek privremeni smještaji. Oman iz Prijatelja životinja jasno poručuje da napuštenim životinjama najviše može pomoći upravo udomljavanje.

“Za razliku od skloništa, u domu, u obitelji ljudskoj će dobiti upravo tu pažnju i brigu što je upravo i očekivano. Pozivamo sve da naročito u ovim ljetnim mjesecima kada je udomljavanje smanjeno, a nažalost napuštanje životinja veće i pojačano, da posjete sklonište i da udome, a da ne kupuju životinje. Životinje nisu artikli i ne bi trebali ih kupovati uopće, a kamoli u trenucima kada u Hrvatskoj ima i više tisuća napuštenih životinja”, istaknuo je Oman.

Za kraj napominje kako je izbor svakog čovjeka hoće li brinuti o nekoj životinji. “Ako to izabere, to treba raditi u skladu sa zakonom i logikom te ljubimcu pružiti zaštitu od hladnoće, vrućine, cijepiti ga, mikročipirati, kastrirati itd”, kaže Oman.

Vlasnicima poručuje: čuvajte svoje četveronožne članove obitelji.

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!