TRAGOM KATASTROFE: Zašto se zbog nesreće u Fukushimi razmišljalo i o evakuaciji Tokija?

fukushima, nuklearka, daiichi, katastrofa

Zbog neadekvatne reakcije japanske vlade i neprofesionalizma direktora poduzeća TEPCO poslije nuklearne nesreće Fukushime 2011. godine, koja je gotovo izazvala evakuaciju 50 miliona stanovnika sa šireg područja Tokija i iz okolnih gradova, sudbina Japana “visjela je o niti.”

Rekao je to bivši premijer Japana Naoto Kan u intervjuu britanskom listu “Daily Telegraph”.

Podsjećamo, sve se dogodilo u ožujku 2011. kada je zbog zemljotresa i tsunamija došlo do kvara i velike nesreće u tri nuklearna reaktora elektrane “Fukushima”.

Sada ispada kako je i u visokoj politici u Japanu tada zavladao kaos, barem što se tiče hitne reakcije, djelovanja, organizacije, odlučivanja.

Budući da TEPCO, operater nuklearke, nije objavljivao gotovo”nikakve jasne podatke”, bilo je teško reći što i kako.

“Do nas je stizalo veoma malo preciznih informacija. Bilo je veoma teško jasno prosuđivati. Ne smatram sebe stručnjakom za nuklearnu energiju, ali sam studirao fiziku”, rekao je Kan.

Situacija u “Fukushimi” se stalno pogoršavala, a tsunami od 13 metara, pokrenut zemljotresom jačine od devet stupnjeva po Richteru, napravio je veliki pritisak na deset metara visok zid nuklearke, namenjen zaštiti od mora.

Nestalo je struje u kontrolnoj sobi, a otud se kontrolirao sustav za hlađenje i šest reaktora. Kan je sada rekao da je bio u šoku kad je čuo vijest da su sustavi za hlađenje prestali raditi.

“Znao sam, čak i na osnovu to malo informacija što smo imali, da postoji realna mogućnost da bi to moglo biti gore od Černobila. To je bila užasna nesreća, ali tamo je bio samo jedan reaktor. Ovdje ih je šest”, rekao je bivši japanski premijer Naoto Kan.

Radnici su se borili da poprave kvar, došlo je i do nekoliko kemijskih eksplozija, pa je došlo i do curenja radioaktivnog materijala.

Između 11. i 15. ožujka radijacija se širila geografski i da se trend nastavio i pogodio svih šest reaktora, Tokio bi sigurno bio pogođen, kaže danas Kan.

Čak je na stolu bila i opcija evakuacije Tokija i okolnog područja, kao i proglašenje izvanrednog stanja.

“Čitava budućnost Japana je bila u opasnosti. Nešto tako veliko poput evakuacije 50 milijuna ljudi bi bilo jednako kao da izgubite neki značajni rat”, rekao je Kan.

Podsjećamo i da je strašna katastrofa izbjegnuta upumpavanjem morske vode. Zbog nesreće Kan je podnio ostavku.

U izvješću na osnovu parlamentarne istrage optužuje ga se da je ometao rad hitnih službi, skrivao informacije i donio pogrešnu odluku da u nuklearki, poslije evakuacije od 750 radnika, ostane njih 50.

“Otišao sam u središte kompanije TEPCO i zatražio da ne obave evakuaciju. I dan danas me kritiziraju zbog toga, ali vjerovao sam i tada i sada da sam postupio ispravno i da je to bio odlučujući trenutnak krize”, kaže Kan. (r. g.)