SLAVEN LETICA: Atentat Andreja Plenkovića na tiskane medije

Zašto je vlada Andreja Plenkovića, nasuprot znanstvenim činjenicama, novine proglasila prijenosnicima korona virusa?

Treba biti iskren i kazati da Kriznom stožeru civilne (i zdravstvene) zaštite i VRH-u nije lako donositi brojne odluke koje su nužne u doba pandemije COVID-a 19, zagrebačkog potresa i blokade većine ekonomskih aktivnosti.

Neke od tih odluka moraju se donositi na temelju manjkanih informacija i znanja.

Ipak, postoje neke odluke koje su pogrešne, pa i opasne za slobodu izražavanja i demokraciju, iako postoje provjerene informacije koje govore protiv takvih odluka.

Jedna od njih bila je vladina odluka da na službenoj stranici “Koronavirus.hr” objavi POGREŠNU informaciju da se korona virus može prenijeti preko tiskovina:

“Tiskovine koje se nalaze u rukama osobe zaražene novim koronavirusom mogu neko vrijeme biti potencijalni izvor zaraze. Iako, rizik da se zarazite ovim putem je vrlo nizak.”

Objavljena informacija sasvim sigurno će značajan dio građana odvratiti od kupnje novina. To bi mogao biti odlučujući čimbenik u konačnom slomu tiskanog novinarstva u Hrvatskoj.

Naime, tiskani mediji već godinama u Hrvatskoj dišu na škrge. Korona virus je prepolovio ionako smrtonosno nisku nakladu tih medija (primjera radi Jutarnji list se prodaje u oko 5.000, a Večernji list u 6.000 primjeraka), jer su donedavno njihovi glavni kupci bili kafići, kavane i restorani koji su zatvoreni, a i da su otvoreni, ne bi bilo razlike – jer se ljudi s razlogom boje zaraze “preko novina”.

Vladina odluka ili odluka Kriznog stožera da novine proglasi izvorom zaraze krajnje je neodgovorna, jer je dobro poznato da Svjetska zdravstvena organizacija tiskane medije ne smatra prijenosnicima zaraze.

Istodobno, Međunarodna medijska udruga (The International News Media Association -INMA), čije je poslanje promicanje najbolje prakse u novinarstvu i medijima, prije nekoliko dana objavila je rezultate analize znanstvenih istraživanja o infektivnoj sigurnosti tiskanih medija.

Autor Earl J. Wilkinson zaključuje ovim zaključcima:

1. Nije zabilježeno niti jedan incident prijenosa COVID-19 putem novinskog papira.

2. Prethodna znanstvena istraživanja o prijenosa virusa preko neživih površina sugeriraju da porozne površine imaju najniži potencijal prijenosa s najkraćim trajanjem.

3. Novine su još sterilnije zbog tinte i procesa tiskanja kroz koji prolaze.

4. Izdavači štite kupce zaštitnim mjerama za zaštitu zdravlja i sigurnost u tiskarnama, distributivnim centrima, kioscima i pri dostavi na kućnu adresu.

Za slobodu mišljenje i izražavanja misli te za slobodu tiska i drugih sredstava priopćavanja, slobodu govora i javnog nastupa, zajamčenim člankom 38. Ustava RH, posebno je zabrinjavajuče da na destruktivnu odluku VRH-a nisu reagirali ni Udruga novinskih izdavača koja djeluje u okviru HUP-a, ni Hrvatsko novinarsko društvo.

Koliko su sloboda mišljenja i izražavanja misli važni za hrvatski ustavni poredak pokazuje članak 17. Ustava RH: „Niti u slučaju neposredne opasnosti za opstanak države ne može se ograničiti primjena odredbi Ustava o pravu na život, zabrani mučenja, surovog ili ponižavajućeg postupanja ili kažnjavanja, o pravnoj određenosti kažnjivih djela i kazni, te o slobodi misli, savjesti i vjeroispovijedi.“

Ako javnost šutke prijeđe preko činjenice da je vlada Andreja Plenkovića novine proglasila opasnim za zdravlje, nije dalek dan kada će ta ista Vlada preko Kriznog stožera donijeti odluku koju su već donijele neke muslimanske zemlje – Iran, Jemen, Jordan i Maroko – da se zabrane tiskanje i prodaja novina.

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!