SERGE BRAMMERTZ: Razumijemo da su mnogi razočarani presudom Šešelju – odlučit ćemo o žalbi

serge brammertz

Sramotna presuda stigla je iz Haaga. Vojislav Šešelj oslobođen je po svim točkama optužnice. Odmah nakon izricanja presude oglasio i se i sam Šešelj i poručio da će tražiti milijunsku odštetu od suda. Istodobno, tužiteljstvo još uvijek ne zna hoće li se žaliti.

Poticanje na progon i deportaciju, nehumana djela, etničko čišćenje, ubojstva Hrvata i muslimana u Hrvatskoj i BiH te Hrvata u Vojvodini, pljačke, granatiranje vjerskih objekata – ništa od ovog Vojislav Šešelj nije počinio, kaže Haaški sud koji ga je, uz izdvojeno mišljenje sutkinje Flavije Latanzzi, oslobodio po svim točkama optužnice. Sat i pol sudac Jean Claude Antonetti obrazlagao je, prema Haaškom sudu, Šešeljevu nevinost i na kraju zaključio:

“Ovom oslobađajućom presudom po svih 9 točaka optužnice, nalog za uhićenje koje je Žalbeno vijeće izdalo 17. lipnja 2015. godine postaje bespredmetan. Prema tome Vojislav Šešelj je po izricanju ove presude slobodan čovjek. Sudac Antoanetti priložio je suglasno mišljenje, sudac Nyang priložio je izjavu, a sudija Latanzzi djelomično suprotno mišljenje”. Ishod se tijekom obrazlaganja mogao naslutiti budući da je sudac iščitavao kako Vijeće odbacuje točku po točku optužnice. Primjećeno je tako i da u pristupu Tužiteljstvu nedostaje preciznosti pa je npr kod projekta stvaranja tzv. Velike Srbije Vijeće zaključilo da je to bio politički, a ne zločinački cilj.”

Neke formulacije Tužiteljstva ostavljaju utisak da je i sama ideja Velike Srbije kriminogena, dok se u drugim formulacijama više napadaju sredstva za njeno ostvarenje. Čini se da tužitelj isto tako zastupa stav da je srpska vojna kampanja bila nelegalna i tako jednim potezom čini nepotrebnim svako povlačenje razlike između vojne kampanje koja bi mogla biti legitimna i kriminalnih odstupanja od te kampanje koja bi stoga bila jedini povod za ovu presudu”, rekao je između ostalog Antoanetti.

Glavni haaški tužitelj Serge Brammertz poručio je da su primili na znanje presudu te da će nakon detaljne analize za nekoliko dana odlučiti hoće li se žaliti.O svemu je rekao:

“Tužilaštvo prima k znanju današnju presudu. Potpuno razumijemo da će mnoge žrtve i zajednice biti razočarane presudom Raspravnog vijeća. Tužilaštvo će pažljivo proučiti rezoniranje Raspravnog vijeća koje je dovelo do ovog ishoda, uključujući suprotno mišljenje i zaključke Raspravnog vijeća koji odstupaju od dosljedne prakse Tribunala. Potom ćemo odlučiti postoje li osnove za žalbu na presudu.”

Reakcija je ubrzo stigla i od samog Vojislava Šešelja iz središnjice njegove radikalne stranke. Provocirajući kao i obično poručio je i da bi uz odštetu od 12 milijuna eura koju je ranije zatražio mogao zatražiti još dva dodatna zbog patnje koju je osjećao dok je čekao presudu.

“I kad sam bio u Haagu razbolio sam se od nekih novih boleština. Znate da ni ovdje danima i mjesecima nisam mogao mirno spavati, ništa raditi, bio sam kao izbezumljen strepeći od te presude. To valjda vi svi znate koliko sam strepio”.

Smatra da je dvoje sudaca u njegovom slučaju pokazalo da su časni, a da bi i njegovi prijatelji Martić i Karadžić bili oslobođeni da su imali poštene suce. Siguran je da bi dobio i više od Karadžića kad bi mu sudilo njegovo vijeće.

“Jer onaj idiot O-Gon Kwon koji je sudio Karadžiću mene je već tri puta osuđivao za potpuno nedokazano nepoštovanje suda na ukupno 4 godine i 9 mjeseci. A u cijelom svijetu netko tko već odgovara za najteža kaznena djela nikako ne može još odgovarati za nepoštivanje suda. Znači, ako je Karadžiću dao 40 godina, meni bi dao između 70 i 80 godina”.

Reakcije nisu izostale ni u Srbiji. Izdvajamo onu srbijanskog predsjednika Tomislava Nikolića koji je rekao da je indiferentan na presudu jer nema nikakvih osjećaja prema Šešelju. Kako bilo, Vojislav Šešelj je 13 godina od predaje Haaškom sudu slobodan čovjek.

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!