SEIZMOLOG KUK: Potresi u Dalmaciji ne iznenađuju, a na Banovini se još uvijek trese

Dalmaciju su jučer zatresla dva potresa. Jedan umjeren ranije ujutro s epicentrom kod Čiova, a potom navečer još jedan, prema ocjeni hrvatske Seizmološke službe, prilično jak, na gotovo istom mjestu.

Izvor: Media servis

Razgovarali smo sa seizmologom Krešimirom Kukom: “Ovaj drugi potres je bio magnuitude 3,8 prema Richteru i osjetio se od Splita prema južnim otocima, na širem području, i izazvao je određenu uplašenost stanovništva budući da je bio već drugi potres u istom danu na tom području”.

Na istom području u prethodnim danima nije bilo pojačane seizmičke aktivnosti, kaže Kuk.

“Niti ova dva potresa nisu neko iznenađenje, bilo je baš na tom području i prije, 2016. godine recimo, na gotovo istom području bio je čak puno jači potres, magnitude 4,6 prema Richteru. To područje je seizmogeno, događaju se potresi, neko vrijeme nisu bili tako česti, ali to je uvijek s potresima tako, postoje periodi kad je seizmička aktivnost izraženija i kad je mirnije”.

Sutra je točno tri godine od petrinjskog potresa, jednog od najrazornijih potresa koje pamtimo. Snažnom je potresu dan ranije prethodio i jedan slabiji, ali poprilično jak potres. Seizmolog Kuk kaže da se aktivnost ni danas nije smirila:

“Na području Banovine još uvijek imamo izraženu aktivnost. Samo tijekom jučerašnjeg dana imali smo 5, 6 potresa magnituda iznad 1,4 do negdje 2,5. Još uvijek je to područje aktivno, potresi su slabiji tako da ih osjete samo stanovnici užeg epicentralnog područja”.

Može li se takav scenarij ponoviti? Kuk napominje kako niti jedan seizmolog nikada neće reći da se na bilo kojem području, koje je sposobno generirati jake potrese, potres neće ponoviti. Potrese je nemoguće predviđati, ističe. Ipak, pojašnjava:

“Nije vjerojatno. Velika količina energije se oslobodila i svakodnevno se oslobađa i upravo ti slabiji potresi koji su česti i vrlo ih je velik broj do sada već zabilježen, su pokazatelj da postoji neka stalna seizmičnost, koja također upućuje na to da je manje vjerojatno da bi se dogodio ponovno tako jači potres i iz razloga što naša područja ipak nisu, na sreću, toliko seizmogena da su ovako jaki potresi česti”.