SDP UPOZORAVA: Slijedi pandemija narušenog mentalnog zdravlja – HDZ to ignorira

“Hrvatska nema relevantnu strategiju zaštite mentalnog zdravlja, već mjesecima psihijatri upozoravaju na važnost brige za mentalno zdravlje, međutim HDZ-ova politika ignoriranja je dovela do toga da psihijatri rade kao internisti na COVID-19 odjelima” upozorili su u SDP-u.

Poručili su kako građane treba izvući iz krize te spriječiti razvoj psihičkih bolesti. Prenosimo priopćenje:

“Unazad nekoliko dana ponovno se suočavamo s diskutabilnim potezima iz samog vrha zdravstvenog sustava koji se odnose na preraspodjelu vitalnih odjela niza bolnica. Takav je ozbiljan medicinski problem, sada već opipljiva sljedeća epidemija – epidemija emocionalnih poteškoća i narušavanje mentalnog zdravlja stanovništva. Ova kriza mentalnog zdravlja događa se uslijed krize sa COVID-19, koja donosi strah i tjeskobu, izolaciju i karantenu, obolijevanje i smrtni ishode, gubitak članova obitelji, gubitak sigurnosti i egzistencijalne probleme.

Zahvaljujući potpunom nedostatku znanja, pa i pozornosti prema mentalnom zdravlju, koje pokazuje i Ministarstvo zdravlja i Stožer, ali i ljudi koji vode bolnice, kao što je prof. Čorušić, mentalno zdravlje pacijenata se odjednom ukida. U strategiji borbe protiv COVID-19 pandemije, mentalno zdravlje ne postoji. Tako je prof. Čorušić, opskrbljen potpunim izostankom poznavanja integralnog pristupa pacijentu, ukinuo bolnički odjel Klinike za psihijatriju i psihološku medicinu na Rebru, o čemu se hvali u svim medijima.

Protivno svim stručnim i znanstvenim izvorima te preporukama Svjetske zdravstvene organizacije, bolesnici s psihičkim bolestima tako se više ne liječe na Rebru, a prof. Čorušić ih šalje u specijalnu duševnu bolnicu Jankomir. Iako je tendencija svugdje u svijetu sveobuhvatni, holistički pristup psihijatrijskim teškoćama uz suvremeno liječenje u zajednici, i općim i sveučilišnim bolnicama, što osigurava njihovu rehabilitaciju i reintegraciju te bolji ishod liječenja, predsjednik HDZ-ovog odbora za zdravstvo onemogućio je takav pristup psihijatrijskim bolesnicima.

„Nema zdravlja bez mentalnog zdravlja“, medicinska i životna istina, nije prihvaćena u krugovima poslodavaca u zdravstvu, kao što je prof. Čorušić. Nažalost, slijede ga loši primjeri KB Dubrava i OB Čakovec, tako da svjedočimo opasnom trendu ukidanja psihijatrijskog liječenja. Naravno da trebamo sve krevete za bolesnike s COVID-19, to nitko ne osporava. Sigurno je isto i da psihijatrijski kreveti ne smiju biti prva linija ukidanja, jer će ishodi ove loše strategije biti tragični. Hrvatska nema relevantnu strategiju zaštite mentalnog zdravlja, a zadnja je iz 2016. godine.

Već mjesecima psihijatri upozoravaju na važnost brige za mentalno zdravlje, međutim HDZ-ova politika ignoriranja je dovela do toga da psihijatri rade kao internisti na COVID-19 odjelima, ne postoje preventivne javnozdravstvene mjere prevencije i detekcije emocionalnih teškoća, niti se iskoristio resurs psihijatrije za trenutno unaprijeđenje cjelokupne zdravstvene zaštite.

Odustajanje od mentalnog zdravlja stihijsko je djelo strategije koja ne poštuje cjelovitost ljudskog bića i njegovih potreba. Ovaj trend treba odmah zaustaviti, a brigu za mentalno zdravlje građana osnažiti i promovirati, te omogućiti dostupnost liječenja emocionalnih smetnji i psihičkih bolesti svim građanima u svim zdravstvenim ustanovama, a naročito na KBC Rebro koja je ustanova nulte kategorije te može ponuditi integraciju liječenja.

Slijedi nam pandemija narušenog mentalnog zdravlja, koju treba dočekati u svim zdravstvenim ustanovama, na svim dostupnim punktovima sa svim stručnjacima iz područja mentalnog zdravlja. Građane treba izvući iz krize te spriječiti razvoj psihičke bolesti i nepovoljne učinke narušenog mentalnog zdravlja na društvo, koje se mora oporaviti.”

Odgovori