PLENKOVIĆ O BIJELOM ŠTRAJKU: Ne bojim se, može trajati i 10 godina – suci neće ništa dobiti ucjenama

Državni odvjetnici odlučili su da će se pridružiti sucima u bijelom štrajku na što se osvrnuo premijer Andrej Plenković. Kaže – ministar pravosuđa Ivan Malenica ponudio im je božićnicu, dar za dijete, regres, uskrsnicu i druge benefite.

Izvor: Media servis

“Mjesečno bi to iznosilo oko 110 eura, što kada pribroje ranijih 583 iznosi gotovo 700 eura”, započinje premijer. “To je ozbiljno povećanje plaće. Nisam siguran da ima puno ljudi u bilo kojem sustavu, a pogotovo ne u ovom koji dolazi iz državnog proračuna, pa da im je plaća od proljeća prošle godine do proljeća ove godine plaća bila veća za 700 eura mjesečno. Ja ne znam tko je to doživio. Apeliram na njih da malo budu razumni, da se dimenzioniraju.”

Kaže – to što su izbori ove godine ne znači da će suci dobiti sve što im padne na pamet.

“Ja poštujem suce, to su moji kolege pravnici, sve je to u redu, ali nikakva ucjena Vlade sada neće proći. Niti od njih, niti od bilo kojeg drugog sektora. To sada namjerno govorim da svi malo smanje očekivanja u trenucima kada DZS objavljuje da je u studenom prosječna plaća u Hrvatskoj 1208 eura.”

Kaže da se bijelog štrajka, koji bi trebao početi u ponedjeljak, ne boji, makar trajao i 10 godina.

“Ovo je sada stvar zdravog razuma. Ako je prošle godine na proljeće povećana plaća nekome za 583 eura, onda to nije malo. Ako mu ta ista vlada sada u ubrzanoj proceduri nudi materijalna prava koja nisu imali nikad pa se onda to odbije, ja to ne razumijem, zašto oni rade protiv sebe. Što je alternativa? Alternativa je da i to ne dobiju.”

Razumiju želju sudaca za indeksaciju plaća, ali trenutak, tvrdi Plenković, nije pravi. Novinari su ga upitali što kaže o izjavama predsjednika Zorana Milanovića da će pomilovati sve koji prekrše taj zakon.

“On praktički poziva ljude da što? Ne poštuju zakon jer će onda on nekoga pomilovati? Okej, ali dok ih pomiluje bit će neke druge odluke. Da biste pomilovali nekog mora biti osuđen za nešto.”

Zbog lex AP-a kritizirala ga je i oporba, a Hrvatsko novinarsko društvo najavilo je prosvjed 31. siječnja zbog pritiska na slobodu medija.

“To je jednostavno netočno. Ja ne znam što bi mi trebali sada da crtamo ljudima: Dobar dan, ovo je zakon, ovo je članak: izrijekom isključeni novinari.”

​Pohvalio je i napor svoje vlade oko uvođenja novog kaznenog djela – femicida.