PISMO IZ AMERIKE: Letica s glavnom ekonomisticom MMF-a o suvremenim valutnim ratovima

slaven letica, gita gopinath

Naš poznati kolumnist i politički analitičar, sveučilišni profesor Slaven Letica, boravi u Americi i kroz dr. Gitu Gopinath, glavnu ekonomisticu MMF-a, oslikava, kako kaže žensko 21. stoljeće.

Prof. Letica je prisustvovao njezinom predavanja, a dojmove podijelio na Facebooku:

ŽENSKO 21. STOLJEĆE: Bio sam na predavanje glavne ekonomistice Međunarodnog monetarnog fonda dr. Gite Gopinath o suvremenim valutnim ratovima, dominantnim svjetskim valutama te ekonomskom rastu i razvoju malih, malo većih i najvećih zemalja

Prekjučer sam s mojim starijim sinom (Bartol Letica) bio na predavanju „Paradigma dominantne valute“ (Dominant Currency Paradigm) koje je u Svjetskoj banci održala uskoro (od 3. siječnja 2019.) jedna od najvažnijih ili barem najutjecajnijih svjetska ekonomistice/ekonomista.

Njeno je ime dr. Gita Gopinath; američka je Indijka; rođena je 8. prosinca 1971. godine (ima, dakle, 47 godina) u Kalkuti u Indiji.

Trenutno je profesorica međunarodnih odnosa i (makro) ekonomike na Sveučilištu Harvard, a od početka slijedeće godine bit će „glavna ekonomistica“ (Chief Economist) Međunarodnog monetarnog fonda. Na taj ju je položaj imenovala (upravna) direktorica MMF-a Christine Lagarde.

Gita Gopinath sebe smatra „makro ekonomistkinjom“, uz napomenu da nije „razvojna ekonomistkinja“, a posebno područje njenog znanstvenog i profesorskog zanimanja su međunarodne financije, posebice u hrvatskim ekonomskim znanostima manje poznati koncept paradigme dominantne valute.

Najkraće kazano „paradigma dominantne valute“ tematizira ekonomske i razvojne posljedice (nacionalne i međunarodne) upotrebe dolara (u manjoj mjeri eura i još u manjoj mjeri jena i drugih „nacionalnih“ valuta) kao obračunske valute pri fakturiranju i financijskim transakcijama u međunarodnoj trgovini.

Izvrsno ili makar elementarno poznavanje „paradigme dominantne valute“ dobro bi došlo i hrvatskim ekonomskim „ekspertima“ koji o deviznim tečajevima („precijenjenosti kune“) još uvijek razmišljaju i raspravljaju u okviru prastarih monetarnih teorijskih paradigmi.

Jedan od razloga zbog kojih me je razveselilo Gitino predavanje i njeno imenovanje za najvažniju svjetsku ekonomisticu jest i činjenica što sam davnih osamdesetih godina prošloga stoljeća radeći s Indijcima u Indiji shvatio kako se u toj velikoj – MUDROJ I MISAONOJ – naciji skriva ogroman latentni znanstveni i ekspertni potencijal. O tome sam često govorio i pisao u hrvatskoj javnosti.

Profesorica dr. Gita Gopinath i njeno imenovanje glavnom ekonomisticom MMF-a još je jedan dokaz kako sam bio u pravu.

U razgovoru s dr. Gopinath nakon predavanja – o kojem ću nešto napisati za hrvatske medije – dotakli smo se suvremenih valutnih ratova, ali i utjecaja „paradigme dominantne valute“ na male otvorene ekonomije, pa i na hrvatsko gospodarstvo, proizvodnu i međunarodnu trgovinu.

Iako to danas nije možda politički korektno, ipak moram napisati da je dr. Gita Gopinath ne samo “paklenski” učena i pametna “glavna ekonomistica” MMF-a, nego i vrlo lijepa žena koja izgledom malo podsjeća na ravnateljica zagrebačkog Umjetničkog paviljona Jasminka Poklečki Stošić.