OPREZ NA MORU: Jadranom plovi 200 tisuća plovila i sve je više nesreća – najviše zbog nemara

Foto: Pixabay.com
Foto: Pixabay.com

Manjak opreza najčešći je uzrok sve češćih pomorskih nesreća na Jadranu. Iz resornog Ministarstva najavljuju pojačan nadzor i nužne zakonske mjere koje bi sigurnost pomorskog prometa stavile u prvi plan.

Izvješće: Jurica Gašpar (Media servis)

Najnovija nesreća dogodila se ispred Orebića. Nizozemac je vozio gliser na manjoj od dozvoljene udaljenosti od obale i ozlijedio Poljaka koji je potom helikoptereom prevezen u Split. Iz Ministarstva mora, David Radas.

“Teška pomorska nesreća u pojasu manjem od 300 metara od obale… Policijska istraga traje i vodit će se vjerojatno time da utvrdi krivičnu odgovornost.

“Ovo nije jedinstven slučaj, kaže Radas i dodaje da je u odnosu na prošlu godinu vidljivo povećanje broja pomorskih nesreća.

“Od 1. siječnja do 20 srpnja 2017. godine provedeno je ukupno 206 intervencija traganja i spašavanja na moru. Možemo kazati da je u ovom razdoblju zabilježeno znatno povećanje pomorskih nesreća u odnosu na prošlu godinu”, zaključuje Radas.

Kako to spriječiti ili bar smanjiti? Odgovor je za Media servis dao pomoćnik ministra za sigurnost plovidbe, pomorski kapetan Siniša Orlić.

“Analiziramo svaku od tih nesreća, rade se istrage. Mi imamo tzv. upravnu istragu koja ide za tim da se kazne prekršitelji i sigurnosnu istragu koja nam daje indicije za mijenjanje naših propisa. Ići ćemo u pravcu toga da pokušamo izbjeći stvari koje su nam učestale kod ovih pomorskih nesreća i da ih propišemo”, kaže Orlić.

Orlić pak dodaje da država može propisati što želi, no ako se sudionici pomorskog prometa toga ne pridržavaju, od propisa nikakve koristi. U najčešće uzroke nesreća svakako ubraja nemar.

“Nemar je kad isplovljavate s brodom, a ne pogledate imate li dovoljno goriva. Nemar je kad ne provjerite vremensko izvješće. Nemar je kad nemate kompletnu opremu. To su stvari koje smo detektirali kao najčešći uzrok svih ovih nemilih događanja na moru.”

Jadranom plovi oko 200 tisuća plovila, a u lukama na godišnjoj razini ima oko 600 tisuća uplovljavanja i isplovljavanja. Stoga za kraj savjet nautičarima.

“Pazite na sebe, pazite na druge sudionike u prometu i poštujete pomorska pravila”, upozorava Orlić.

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!