OPG-ovci NA NOGAMA: Izgradnjom GGO u Resniku postat ćete grobari zagrebačke poljoprivrede

Udruga povrćara Grada Zagreba uputila je apel zastupnicima u Skupštini Grada Zagreba i gradonačelniku Tomislavu Tomaševiću vezano za najavu izgradnje Centra za gospodarenje otpadom u Resniku, koji prenosimo u cijelosti.

”Poštovani gradonačelniče i zastupnici Skupštine Grada Zagreba,

Obraćam vam se kao predsjednica Udruge povrćara grada Zagreba i Zagrebačke županije, jedne od najstarijih udruga u Hrvatskoj koja samo u Zagrebu okuplja čak 9.675 OPG-ova. S povrćarima Zagrebačke županije proizvodimo 1/4 ukupnog povrća Hrvatske. Udruga povrćara grada Zagreba samo na području Zelenog prstena grada Zagreba ima 40 OPG-ova svih veličina koji desetljećima uzgajaju voće, povrće, ljekovito bilje i drugo. U vrijeme COVID pandemije pokazalo se koliko smo svi skupa bili važni za glavni grad Hrvatske, ali i državu u cjelini, kada su se zatvorile granice…a uvozne hrane nam je nedostajalo.

Zato ovim putem upućujem javni apel svima vama. Molim uvažene zastupnike i gradonačelnika prije nego budete podigli ruke za CGO u Resniku, koji je logičan slijed treće faze Energane, pročitajte vapaj nas povrćara iz tog dijela grada Zagreba. Jer na tom području, u vrlo uskom krugu, djeluje i proizvodi više od 50 OPG-ova, stanuje više od 10.000

Zagrepčana, imamo školu i tri vrtića na samo 200 m od lokacije budućeg CGO, a prve su nam kuće na samo 50 metara od budućeg CGO-a.

Svojom odlukom o početku realizacije projekta CGO u Resniku narušit će se kvaliteta života, uzrokovati pad cijena naših nekretnina i pridonijeti ugrozi pa čak i obustavi proizvodnje hrane te u konačnici zatvaranje brojnih OPG-ova na tom području i ugrožavanje egzistencije stotinama obitelji. Našoj djeci ne želimo dobro vam poznatu stigmu kakvu nose naši sugrađani s Jakuševca. I zato javno izražavamo svoje nezadovoljstvo predloženim projektom izgradnje CGO. Jer, Zagrepčani smo, plaćamo poreze i prireze u našem gradu i samim tim imamo puno pravo i argumentirano izražavanje javnog nezadovoljstva. Upozoravamo vas sve da ćemo snažno i složno braniti svoje pravo na čisti zrak, pitku vodu i zdravo tlo, pravo na život dostojan europskih vrednota. Ne samo zbog svoje djece i njihove djece, već i zbog činjenice da će se time zatrti 100-godišnja tradicija uzgoja povrća u Zelenom pojasu grada Zagreba.

Zaključkom gradonačelnika Zagreba od 9.5.2022. otpočela je provedba projekta „Zelena javna nabava eko hrane u osnovnim školama“. Projektom se planira postupno uvoditi lokalna, ekološki proizvedena hrana. Pilot projektom su obuhvaćene 31 osnovna škola, Grad mladih, te podružnice „Vladimir Nazor“ Zagrebačkog holdinga. Prema tom projektu „grad Zagreb odlučan je svojim stanovnicima osigurati zdrav život, posebno osjetljivim skupinama poput djece i mladih.“ Tim Pilot projektom definirat će se „zeleni kriteriji“ za javnu nabavu (npr. određeni postotak hrane treba biti iz ekološkog uzgoja, hrana proizvedena na lokalnim poljoprivrednim gospodarstvima, povratna ambalaža ili ona koja se može reciklirati). Također, poticati će se kratki lanci opskrbe izravnim povezivanjem škola s lokalnim i ekološkim proizvođačima hrane.

Nadalje, u tom Projektu tvrdi se da će se realizacijom planiranih ciljeva „doprinijeti ublažavanju klimatskih promjena te zaštiti prirode i okoliša uvođenjem ekološki, lokalno i sezonski proizvedene hrane, skraćivanjem transporta, smanjenjem ili korištenjem reciklabilne ambalaže te poticanjem energetski učinkovitog kuhanja i smanjenja otpada od hrane u školskim kuhinjama.“ Konačno, provođenjem projekta uvođenja ekološke i lokalno proizvedene hrane tvrdi se da će Grad Zagreb „na najbolji način koristiti javni novac doprinoseći unaprjeđenju zdravlja djece, socioekonomskom boljitku poljoprivrednika, ublažavanju klimatskih promjena, te zaštiti prirode i okoliša.“ Ako je sve to tako, pitam sve uvažene zastupnike u Skupštini grada Zagreba i gradonačelnika, nije li to u potpunoj suprotnosti s onim što se sada želi izglasati i započeti s realizacijom CGO? Nije li licemjerno jedno pisati u projektu „Zelene javne nabave eko hrane u osnovnim školama“, a s druge strane ugrožavati ne samo egzistenciju proizvođača upravo te ekološke hrane, njihovih obitelji i djece u našoj osnovnoj školi, već i devastirati okoliš te ugroziti mikro-klimu koja je na području Zelenog pojasa grada Zagreba od pamtivijeka?

Ako su glavni ciljevi projekta zelene javne nabave eko hrane za djecu OŠ Grada Zagreba osiguranje učenicima kvalitetne i zdrave, ekološki i lokalno proizvedene hrane, zatim osiguranje poljoprivrednicima tržište za ekološke i njihove lokalne proizvode te doprinos ublažavanju klimatskih promjena te zaštiti prirode i okoliša, kako onda možemo mirno gledati ugrozu života i rada naših zagrebačkih OPG-ova iz tog pojasa? Zar na potezu prema Ikei, u poduzetničkoj zoni, gdje nema naselja i poljoprivredne proizvodnje nema dovoljno zemljišnih parcela na kojoj bi se mogao izgraditi CGO? Zar se, gradonačelniče, tako okreću leđa građanima i proizvođačima hrane koji su vjerovali Zelenoj akciji i stranci Možemo?

I dok sve više gradova u Europi, kojoj toliko težimo, ubrzano gradi i potiče urbane vrtove i proizvodnju hrane na gradskom području, u Zagrebu postajemo svjedoci pokušaja neutraliziranja 100-godišnjih vrtova i poljoprivrednih površina koje hrane građane Zagreba i okolnih gradova. Uništava se tradicija poljoprivredne i ekološke proizvodnje koja svakim danom pokušava pridonijeti samodostatnosti u proizvodnji hrane za glavni grad Republike Hrvatske. Dizanjem ruke za CGO u Resniku, postajete grobari zagrebačke poljoprivrede s kojom ste se ponosili do izbora za Skupštinu Grada Zagreba. A to ste očito svi zaboravili”.