O TOME SE GOVORI: Treba li Hrvatska po uzoru na druge zemlje uvesti porez na pse?

Govoreći o odnosu države prema kućnim ljubimcima, u udruzi Prijatelji životinja kažu da bi puno toga bilo riješeno kada bi postojala evidencija.

Predlagali su i uvođenje poreza na pse, kakav imaju mnoge europske države. U Austriji, recimo, izbosi oko 70 eura godišnje. U Hrvatskoj se uvođenje tog poreza razmatralo 2016. godine, ali se odustalo, dijelom i zbog lošeg prijema te ideje u javnosti.

“Porez na pse definitivno bi pomogao jer počelo bi biti važnije da su svi psi označeni mikročipom. Iako su već mnoge zemlje uvele porez na pse, i to se za dobrobit pasa i opće dobro pokazalo ispravnim, mi se zalažemo za simboličnu naknadu za pse kojom bi se financiralo daljnje poboljšanje skrbi za odbačene životinje. Dakle, prikupljena sredstva lokalne zajednice koristile bi namjenski za programe kastracije, liječenje i udomljavanje životinja te edukaciju građana o zaštiti životinja, kao i za skloništa, parkove za pse i slično.

Porez na pse pomogao bi provedbi Zakona o zaštiti životinja i srodnih propisa te da svi psi budu mikročipirani, a utjecao bi i na smanjenje kupnje i povećanje udomljavanja i kastracije pasa. Smatramo i da bi trebalo uvesti olakšice za kastrirane pse i udomljene pse. Sve to vodilo bi sređenijem društvu i većoj dobrobiti pasa.

Često ponavljamo da imati psa ili mačku nije ičija obaveza ni potreba, već izbor, ali da uz taj izbor treba prihvatiti i obaveze i odgovornost kako bi se spriječili problemi i patnja i životinja i ljudi”, kazali su za N1 u udruzi Prijatelji životinja.