O TOME SE GOVORI: Njemačka ne planira obavezno cijepljenje protiv koronavirusa

Sve više predstavnika vlasti demantira glasine prema kojima je planirana obavezno cijepljenje protiv koronavirusa. Od nedavno je jedina obavezna cjepivo ono protiv ospica, a ni tu Ustavni sud još nije rekao svoje.

Šef državnog instituta „Robert Koch” Lothar Wieler smatra da nije neophodna obavezno cijepljenje protiv aktualnog koronavirusa. „Nemamo razloga razmatrati obavezno cijepljenje”, rekao je on, dodajući da su građani „definitivno dovoljno pametni” da prepoznaju kada postoji sigurno cjepivo koje doprinosi njihovom zdravlju.

To je najnoviji odgovor u raspravi koja dijeli javnost i raspiruje teorije prema kojima se iza cijepljenja kriju financijski i drugi interesi. Iako cjepivo protiv korone još nije na vidiku, političari demantiraju glasine da će ono biti obavezno.

To je učinio i ministar Helge Braun, šef Kancelarskog ureda, koji je rekao da neće biti obaveznog cijepljenja, ali da bi dobro bilo da se što više ljudi cijepi. Braun računa na cjepivo početkom ili sredinom iduće godine kada je moguć povratak potpuno normalnom životu. „Tko se neće cijepiti, mora sam snositi rizik zaraze”, rekao je, kako prenosi Deutsche Welle.

Sporan prijedlog zakona

Kritičari se posebno pozivaju na prijedlog izmjena Zakona o zaštiti od zaraza koji je predvidjelo Ministarstvo zdravlja. Tamo je predloženo uvođenje „dokumentacije o imunitetu” – oni koji imaju liječničku potvrdu da su imuni na koronavirus, jer su bili zaraženi pa stekli antitijela ili jer su se cijepili, mogli bi da uživati više prava od drugih, recimo da nemaju obavezu nošenja zaštitne maske.

To je rodilo strah od dvoklasnog društva ili uvođenja obaveznog cijepljenja na mala vrata. Protiv takvog prijedloga su čak i socijaldemokrati, manji partner u koalicijskoj Vladi Angele Merkel. Nakon protesta je ova stavka izbačena iz prijedloga zakona i čeka se ocjena Etičkog vijeća.

Obavezna cijepljenje protiv ospica

Zakon o zaštiti od zaraza predviđa stroge uvjete za eventualno uvođenje obaveznog cijepljenja. Obaveza se može propisati uz suglasnost Gornjeg doma parlamenta i to za „ugrožene dijelove stanovništva”. Obrazloženje mora biti temeljno jer Ustav jamči „tjelesnu nepovredivost”, a cijepljenje jest neka vrsta intervencije u tuđe tijelo.

Jedino obavezno cjepivo u Njemačkoj, i to tek od početka ožujka ove godine, je ono protiv ospica. Od tada roditelji djece u vrtićima i školama moraju dokazati da su im djeca cijepljena, inače neće biti primljena u vrtiće ili školu. Obavezno je cijepljenje za osoblje u obrazovnim ustanovama, kao i za medicinsko osoblje. Zakon predviđa i novčane kazne.

Protiv ovog zakona postoji niz ustavnih žalbi, a oni koji ih podnose pozivaju se baš na pravo na „tjelesnu nepovredivost”. Savezni ustavni sud još nije donio odluku o ovom pitanju.