NOVA OPASNOST: Mogu li bespilotne letjelice obarati putničke zrakoplove?

dron, bespilotna letjelica

Umalo se dogodila nova nesreća koju je mogao skriviti dron ili bespilotna letjelica. Naime, dok se zrakoplov kompanije Aer Lingus približavao pariškoj zračnoj luci Charles de Gualle, gotovo je naletio na dron koji je letio na visini od oko 2.000 metara. Potvrdili su to iz zračne luke.

Procjene francuskog civilnog zrakoplovstva kažu kako je do kraja prošle godine u Francuskoj prodano oko 200.000 bespilotnih letjelica.

Podsjećamo kako se ovaj novi incident dogodio samo četiri dana nakon što je britanski zrakoplov, koji se približavao londonskoj zračnoj luci, udario u dron, a potom ipak sigurno sletio.

Ovaj put pilot Aer Lingusa ugledao je bespilotnu letjelicu oko 150 metara s desne strane zrakoplova.

Ovaj se incident dogodio dok je zrakoplov bio na visini od 2.300 metara i oko 50 kilometara od zračne luke.

Zrakoplov je iz Pariza letio za Dublin i nije poznato koliko je u njem bilo putnika. Odmah po slijetanju pilot je obavijestio policiju i kontrolu zračnog prometa o tome što je vidio.

Francuski mediji sada podsjećaju kako je i u veljači jedan pilot Aer Francea morao učiniti brze manevre kako bi izbjegao dron.

Inače, u Francuskoj je moguće kupiti dron u slobodnoj prodaji. Iako neke letjelice mogu letjeti i na visini od nekoliko tisuća metara, u Francuskoj je let drona dopušten do 150 metara.

Valja svakako još reći kako su dronovi uglavnom male letjelice koje teže manje od dva kilograma.

Dron predstavlja najveću opasnost za zrakoplov jer u svojim baterijama ima zapaljivi litij. Pa, ako bi na primjer udario u motor, ili bio usisan u dio zrakoplova moglo bi doći do nesreće.