NEMILOSRDNI UBOJICA: Od raka maternice u Hrvatskoj umire godišnje stotinjak žena

Europski je tjedan prevencije raka vrata maternice, koji se na ljestvici učestalosti malignih bolesti u žena nalazi odmah iza vodećeg raka dojke. U Hrvatskoj svake godine obolijeva više od 300 žena godišnje, a umre, na žalost, 100. Zbog trenutne epidemiološke situacije ovogodišnji Dan mimoza jučer se održao online.

Izvor: Media servis

Stručnjaci su na online konferenciji podijelili najnovija saznanja o preveciji i liječenju raka vrata maternice, a pridružiti su im se mogli i građani. Unatoč blagom padu smrtnosti ovaj tihi ubojica godišnje u Hrvatskoj odnosi više od 100 života. Iako se podaci još skupljaju, porazan je podatak da je samo u svibnju 2020. dok je na snazi bio lockdown zabilježeno 50 % manje pregleda. Tek za dvije, tri godine znat će se stvarni porast teških oboljenja, upozorava specijalistica školske medicine i glavna tajnica Hrvatske lige protiv raka dr. Nede Ferenčić Vrban za Media servis.

“Jednoj mladoj ženi je dijagnosticiran početni rak vrata maternice, ali ona zbog straha nije otišla na preporučene zahvate i on se razvijao i prešao u invazivni karcinom sa metastazom. Rak neće čekati da covid pandemija prestane kao ni podrhtavanje tla, nego će se razvijati i dovesti do negativnih posljedica za pojedinca, ali i njegovu obitelj.”

Prosječna životna dob žena u kojih nastaju maligne i premaligne bolesti vrata maternice danas je niža nego prije nekoliko desetljeća. Najveća pojavnost bolesti je između 30. i 49. godine života. Edukacija, cijepljenje i probir, tri su postulata kojima se struka vodi u borbi protiv zločudnih bolesti. Najvažniji rizični čimbenici su spolno prenosive infekcije, rani početak spolnog života (prije 18. godine), mijenjanje spolnih partnera i pušenje. Unatoč razmjerno jednostavnoj, jeftinoj i pouzdanoj dijagnostici te suvremenim spoznajama o nastanku i razmjerno sporog rasta i širenja, još uvijek liječnici nisu zadovoljni dosegnutom razinom znanja, posebno u mladih ljudi, o načinima prevencije i mogućnostima ranog otkrivanja.

“Želimo na ovaj način i dalje promovirati edukaciju i prevenciju raka vrata maternice, i ukazati da danas od ove bolesti ne treba umrijeti niti jedna žena, nego redovito odlaziti na ginekološke preglede, a za djevojčice i dječake u osmom razredu naglasak staviti na cijepljenje kojim možemo prevenirati rak. Pitanje je, dakle, tko se ne bi cijepio protiv raka?”