NAKON POTRESA: Ostali ste bez plina – evo kako do njega i koliko ćete platiti

Postupak puštanja plina u objekte koji su isključeni zbog potresa, opasnost trovanja ugljičnim monoksidom.

Za sigurno puštanje plina u objektima koji su zatvorili plin na glavnom zaporu potrebno je poduzeti sljedeće aktivnosti.

Za sigurno puštanje plina je nužno imati:

Pozitivan nalaz statičara ili stalnog sudskog vještaka za građevinarstvo da objekt nije ugrožen potresom te da se plin može pustiti u siguran objekt
Pozitivan nalaz dimnjačara za sve dimnjake u zgradi – popis ovlaštenih dimnjačara objavljen je na poveznici
Obavezan pristup u sve stanove kod puštanja plina u stambene zgrade

čemu prethodi:

Za stambene zgrade korisnici se javljaju svojim upraviteljima, vlasnici obiteljskih kuća samostalno poduzimaju potrebne aktivnosti
Upravitelji/vlasnici obiteljskih kuća dostavljaju dokumentaciju iz točaka 1. i 2. u Odjel prodaja GPZ-a
Odjel prodaje otvara radni nalog na teret korisnika i prosljeđuje ga u Službu tehničke podrške, Odjel mjerenja
Odjel mjerenja kontaktira korisnika i dogovara ispitivanje instalacije i puštanje plina na uporabu
Radni nalog u Odjelu prodaje se otvara bez avansne uplate, a račun se korisniku dostavlja nakon izvršenih poslova.

U slučaju potrebe za sanacijom plinske instalacije, popis ovlaštenih izvođača također se nalazi ovdje. Cijena sanacije ovisi o radovima koje je potrebno izvesti sukladno troškovniku ovlaštenog plinoinstalatera.

GPZ ne traži posebno izdavanje potvrde o servisu bojlera već je dovoljno da stranka ima potvrdu s posljednjeg servisa bojlera (preporuka je bojler servisirati jednom godišnje) što je dio redovne procedure puštanja plina u sustav, a kako bi se mogla garantirati sigurnost distribucije plina.

tablica, plin, cijene
S obzirom da prilikom ispitivanja plinske instalacije djelatnici GPZ-a moraju ući u svaki stan te aktualnu pandemiju koronavirusa, molimo sve građane da prije dolaska ispitivača dezinficiraju svoje prostore, drže propisan razmak od djelatnika GPZ-a te dezinficiraju prostor nakon odlaska ispitivača!

Upozoravamo građane da zbog svoje sigurnosti plin ne smiju sami puštati u sustav.

Opasnost od trovanja ugljičnim monoksidom (CO) zbog srušenih ili urušenih dimnjaka

Većina dimnjaka u starijim zgradama je srušena ili urušena, a pogotovo u samom središtu grada. Ako je plinski bojler spojen u takav dimnjak sigurno će doći do povrata dimnih plinova te mogućnosti SMRTNIH POSLJEDICA zbog trovanja ugljičnim monoksidom.

Upozoravaju se korisnici da NE SMIJU koristiti bojlere sa spojem u srušene ili oštećene dimnjake.
Također su vrlo opasni i dimnjaci koji izvana nisu oštećeni, a oštećena je unutarnja strana dimnjaka.
Iz toga razloga se plinski bojleri sa spojem u dimnjak NE SMIJU UPOTREBLJAVATI bez da je dimnjak pregledan od strane područnih dimnjačara, stoji na stranicama Grada Zagreba.

NAPOMENA:

Obavještavamo građane da je gradonačelnik Milan Bandić donio odluku da se rok za pomirenje računa za ispitivanje plinskih instalacija Gradske plinare Zagreb odgađa za vrijeme pandemije koronavirusa te s obzirom na prirodnu nepogodu koja je pogodila Zagreb, priopćili su iz Plinare Zagreb.

Zbog neplaćanja u roku istaknutom na uplatnicama neće biti obračunate ni zatezne kamate niti će se pokretati ovrhe za neplaćene obveze.

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!