ISTRAŽUJEMO: Tko su najveći teniski gubitnici u korona krizi?

Je li istina, kako to tvrdi bivši Grand Slam pobjednik i današnji televizijski analitičar Mats Wilander, da je Novak Đoković najveći teniski gubitnik u ovoj priči s pandemijom koronavirusa, koja je zaustavila njegov siloviti nalet od 18 pobjeda u 18 mečeva od početka godine?

Izvor: Media servis

Jedini ispravan odgovor na ovo pitanje glasi: možda je, a možda i nije! Možda je najveći gubitnik igrač XY koji bi pobijedio Đokovića u njegovom 19. nastupu u 2020. i tom pobjedom prekinuo njegov niz i započeo svoj. Nikada nećemo saznati “što bi bilo da je bilo”, možemo samo nagađati.

Znamo zato, da je Tour zasad “zamrznut”, baš kao i ATP bodovi igrača – do 13. srpnja, a po svemu sudeći i duže. Crne prognoze kažu – ove godine više nećemo gledati vrhunski tenis, bijela karavana svoj put nastavlja tek početkom sljedeće godine u Melbourneu. Bez obzira kada će ponovo krenuti turniri, igrači će nakon prisilnog mirovanja krenuti od nule. Sa kakvom igrom i kakvim rezultatima, nemoguće je prognozirati, jer tada ništa više neće biti isto.

Toni Nadal, stric i dugogodišnji trener Rafaela Nadala, smatra da će pauza najviše utjecati na najstarije igrače na Touru, jer njima svaka godina koja prođe dodatno otežava igranje. Roger Federer, koji je velike nade polagao u ovogodišnji Wimbledon, moći će na londonsku travu tek sljedeće godine kao 39-godišnjak.

Za razliku od Federera, igrači “sljedeće generacije”, nemaju problema sa godinama, ali bi duže neigranje jakih turnirskih mečeva moglo ostaviti “tragove kočenja” na razvoj Tsitsipasa, Shapovalova, Rubleva ili Auger-Aliassimea i njihove rezultate nakon prekida. Naglasak je ipak na “moglo bi”, jer su izrazito mladi i nadareni igrači još uvijek neopterećeni i samim time nepredvidivi.

Suspenzijom teniskih natjecanja najviše bi, ne u rezultatskom, već u egzistencijalnom smislu, mogli izgubiti igrači koji se nalaze izvan najboljih 150. Iako je percepcija javnosti drugačija, činjenice kažu, da su se financijski osigurali oni tenisači koji su najmanje dvije godine zaredom proveli unutar 100 najboljih igrača na svijetu. Ostali ne žive od ušteđevine, nego od nagrada na turnirima, kojih više nema.

Na računima “velike trojice” (Federer, Đoković i Nadal) završi otprilike četvrtina novca od turnirskih nagrada. Situacija nije bitno drugačija ni kada su djevojke u pitanju. One najbolje zarađuju ogromne iznose, a one izvan TOP 200, jedva vežu kraj sa krajem. I teško će ga zavezati, ukoliko se tenis ne bude igrao ove godine. U vremenima otkazanih mečeva, zapravo, svi su veliki gubitnici.

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!