FOTO: ZASTUPNIK PETEK – Istina o “fake” akciji gradskih vlasti s biootpadom u Zagrebu

Fake akcija gradskih vlasti s biootpadom! Uključili samo 1% korisnika. Biootpad će za 7 puta veću cijenu preuzimati zajednica subjekata uglavnom u ruskom vlasništvu, a bioplinaru zastupa Đuro Dečak, tvrdi gradski zastupnik Renato Petek.

Na Facebooku Petek pojašnjava:

Bandić odbio izgraditi elektranu na bioplin na prijedlog Bečkog holdinga. Mnogi sugrađani nisu dobili spremnike i vrećice, a odluka o tome je na snazi već godinu dana.

Prije dvadesetak dana za javnost i medije bila je organizirana javna podjela spremnika za biootpad i time obilježen početak uspostave odvojenog prikupljanja i zbrinjavanja biootpada u Gradu Zagrebu. Što je učinjeno? Toliko malo, da tu akciju možemo prozvati fake akcijom uspostave prikupljanja biootpada! Inače, to i jedna od najvećih kritika Europske komisije za Hrvatsku oko uspostave gospodarenja otpadom. Smeđe spremnike je dobilo oko 1% korisnika i to isključivo oni kojima najmanje trebaju, u obiteljskim kućama u Brezovici i Podsljemenu. Spremnici su i dalje u skladištu Jakuševec i to nažalost nisu antimikrobni spremnici kakvi se koriste u nekim gradovima RH, a pripadajućih vrećica za višestambene zgrade još nema.

1500 umjesto 200 kuna po toni

Osim toga, bilo je rečeno da će prikupljeni biootpad za početak zbrinjavati Zrinjevac u dvjema kompostanama. Njihov je kapacitet 37.000 tona godišnje, a do sada se prikupljalo 12.000 tona biorazgradivog otpada sa zelenih površina. Unatoč postojećim kapacitetima, gradonačelnik Bandić je donio odluku da se biootpad počne predavati privatnim oporabiteljima. Zrinjevcu se za tonu plaća oko 200 kuna, a privatnicima 1500 kuna za tonu. Zajednica gospodarskih subjekata koji su dobili taj posao čine: BIOOTPAD d.o.o. Križevci, BIOPLINARA ORGANICA KALNIK 1 d.o.o. koju zastupa g. Đuro Dečak, iz Križevaca, BIOPLINSKA ELEKTRANA OREHOVEC d.o.o. Križevci i UNIJA NOVA d.o.o. Zagreb. Vlasnici su i zastupnici tih tvrtki zanimljivi, posebice bioplinara: osobe iz Rusije, Latvije i Slovenije te gospodin Đuro Dečak.

Propuštene prilike izgradnje vlastite elektrane na bioplin

Ono što je važnije, da te tvrtke imaju koncept proizvodnje električne energije iz prirodnog bioplina, sistema koji je Bečki holding nudio Gradu Zagrebu još prije 10 godina. No, ponuda nikada nije bila prihvaćena. Dakle, da je bilo pameti i strateških dokumenata i odluka u ovome gradu, već smo odavno ovakvo postrojenje mogli imati u našem vlasništvu i zbrinjavati otpad po puno prihvatljivijim cijenama. Sada imamo rezultat nerada i može se zaključiti namjernog ne donošenja odluka, a što će građani plaćati po 7 puta višoj cijeni od one u Zrinjevcu.

Odvajamo i odvoze maksimalno dvije, od ponuđene četiri vrste otpada

Podsjećam da je Gradska skupština Grada Zagreba prije više od godinu dana donijela Odluku o načinu pružanja javne usluge prikupljanja svih vrsta otpada. Temeljem te odluke Čistoća je poslala Obavijest o prikupljanja otpada koji se počeo primjenjivati 1. svibnja 2018., dakle prije više od 10 mjeseci. Svi skoro godinu dana dobivamo obavijest o odvozu, a od četiri navedene usluge, koristimo jednu ili dio građana maksimalno dvije, miješani otpad i papir, za koji još svi naši sugrađani nemaju plave kante, a kamoli vrećice za plastiku.

Zbog Bandićevanja Zagreb zaostaje

Po brojnim usporedbama s drugim metropolama Europe, Zagreb zaostaje i najčešće se nalazi na zadnjim mjestima. Umjesto toga, svi bismo željeli vidjeti naš grad kao moderan, transparentan i pametan grad u kojemu funkcioniraju javne usluge koje građani plaćaju. U kontekstu otpada to znači da postoji sustav, da se spremnici prazne na vrijeme, da za istu uslugu nema poskupljenja jer će se na otpadu ostvarivati maksimalni prihodi od recikliranja i ponovne oporabe prema sistemu kružnog gospodarstva.

[fb_pe url=”https://www.facebook.com/PetekRenato/posts/397183610831032″ bottom=”30″]