EUROPSKI PARLAMENT: Usvojena Rezoluciju o pomoći Hrvatskoj pri ublažavanju posljedica potresa

Europska unija odlučila je pomoći Hrvatskoj. Izglasana je rezolucija o pomoći Hrvatskoj pri ublažavanju posljedica potresa. S obzirom da se radi o kriznoj situaciji, procedura je ubrzana i od rasprave u Europskom parlamentu do glasovanja prošlo je tek nekoliko sati.

U Europskom parlamentu predstavljena je rezolucija o pomoći Hrvatskoj u borbi s posljedicama razornih potresa. Osnovna ideja rezolucije jest upozoriti na činjenicu da je oporavak od potresa dugotrajni proces, a ne samo jednokratna reakcija. Traži se, između ostalog, da Unija stavi na raspolaganje sva moguća financijska sredstva. Inicijator rezolucije je hrvatski europarlamentarac Valter Flego.

”Hrvatska treba pomoć sada i odmah. Zato treba smanjiti birokraciju i administraciju, a maksimizirati solidarnost. Potres u Hrvatskoj je potres u Europi i vjerujte da je puno, puno lakše kada znaš da u nevolji nisi sam. Zato vas ja pozivam da podržimo ovu rezoluciju i da napravimo jedan novi veliki iskorak pomoći pogođenim područjima i da vratim u život i gospodarstvo u ovo područje.” istaknuo je Flego.Kao razlozi zbog kojih Hrvatska traži pomoć Unije, navode se i činjenice da u Petrinji treba srušiti otprilike 90 posto kuća. Nadalje u tekstu rezolucije stoji da postoje naznake da su potresi prouzročili znatne štete na nasipima i sustavima obrane od poplava, što može dovesti do dodatnih šteta.

Istaknuto je da je uništena povijesna i kulturna baština, da su prekinute gospodarske aktivnosti, da je potres omeo funkcioniranje zdravstvenih i obrazovnih ustanova te infrastrukture, kao što su ceste i električna energija.U ime Europske komisije zastupnicima se obratila Dubravka Šuica, koja je rekla da je prvi sljedeći korak detaljno utvrđivanje ukupne štete nastale nakon potresa.

”Komisija podržava one koji su najviše pogođeni kako bi se oporavili od ove štete, kako bi bili otporniji u budućnosti i kako bismo vratili Hrvatsku na put održivog rasta i bolje budućnosti. Hrvatska nije sama jer Europa je svaki put bila tu u trenutku krize.”Već postoje europski mehanizmi koji se mogu dodatno iskoristi, poput renovacijskog vala obnove, u koji su uvrštene i protupotresne mjere. Zastupnica Biljana Borzan pozvala je da se svaka mogućnost iskoristi.

”Pozivam hrvatsku Vladu da maksimalno iskoristi te mogućnosti u najkraćem mogućem roku, a Komisiju da iskaže fleksibilnost pri odobrenju projekata i programa koji će služiti obnovi razorenih područja.”

Europska komisija,  zajedno s europskim i hrvatskim institucijama, trebala bi smanjiti administrativne zahtjeve povezane s pristupom pomoći i potporom ljudima na terenu, ističu zastupnici u rezoluciji o ublažavanju posljedica potresa u Hrvatskoj. Upozoravaju da su hrvatske vlasti pod velikim financijskim pritiskom te kako iznimno ozbiljna situacija u pogođenim područjima može dovesti do nepovratnog smanjenja broja stanovnika s poražavajućim socijalnim i gospodarskim posljedicama.

Europarlamentarci pozdravljaju solidarnost država članica, europskih institucija i međunarodne zajednice iskazanu kroz uzajamnu pomoć u izvanrednim situacijama. Ističu važnost koju Mehanizam Unije za civilnu zaštitu ima u poticanju suradnje između nacionalnih tijela civilne zaštite diljem Europe.

Navode kako bi, zajedno s Komisijinim stručnjacima, hrvatske vlasti sada trebale napraviti brzu procjenu ukupne štete u Sisačko-moslavačkoj županiji te započeti s obnovom čim to okolnosti dopuste. Zastupnici potiču hrvatske vlasti da zajamče da će se u provedbi obnove poštovati zahtjevi za zgrade i infrastrukturu otpornu na potrese te primijeniti najviši profesionalni standardi i stručnost iz drugih država članica.

Konačno, europarlamentarci ističu da je za oporavak od teških potresa, poput onih u Hrvatskoj, potrebno znatno vrijeme. To bi trebalo uzeti u obzir pri reviziji Fonda solidarnosti EU-a (EUSF) kako bi se osiguralo dovoljno vremena za apsorpciju sredstava izvan trenutačnih rokova.

Rezolucija je prihvaćena u četvrtak s  677 glasova za, 5 protiv i 1 suzdržanim.