CVJETA SVADBENI BIZNIS: Za oko 200 gostiju valja istresti 20.000 eura!

Iznajmljivači prostora i vjenčanica, glazbenici, fotografi, frizeri, kozmetičari, kuhari, konobari i mnogi drugi – žive od svadbenog biznisa.

Tijekom pandemije imali su velikih problema. Mnogi su i propali, a sada ih se traži kao suho zlato. Posjetili smo varaždinski sajam vjenčanja i doznali sve o trendovima i cijenama.

Rujan 2024. važan je mjesec za Luku Jakopca i Tajanu Pirc jer organiziraju svadbu. Vrijeme brzo prolazi pa sve treba posložiti. Na proslavi vjenčanja bit će 120 do 130 ljudi. Danas su rezervirali restoran, hranu, kolače.

Treba se požuriti jer su sale, fotografi, ali i glazbeni sastavi mjesecima unaprijed rezervirani.

Foto: Pexels.com

Sve atraktivnije svadbe u petak

– Za 2024. još ima slobodnih termina, s obzirom da imamo dvije sale a sve više postaju atraktivne svadbe u petak, kaže za HRT Ružica Crnković, direktorica restorana.

I cijene su nešto više zbog inflacije. Ali kaže nam vlasnica ovog restorana – parovima izlaze u susret.

– S obzirom na inflaciju korigirali smo cijene, ali ne puno jer platežna moć mladenaca nije tolika da bi neke basnoslovne cijene mogli podnijeti, dodaje šefica kuhinje Katarina Pantaler.

Mnogi u ovoj djelatnosti imaju problema sa zadržavanjem ili pronalaženjem kvalitetnih i kvalificiranih kadrova. Katarina Pantler šefica je kuhinje već više od desetljeća.

Oko 200-tinjak gostiju – 20 tisuća eura

Kad se sve na kraju zbroji, za nekih dvjestotinjak gostiju, ukupni su troškovi najmanje 20 tisuća eura.

Nema se osjećaj da su cijene otišle jako gore, iako postoji fluktuacija kroz godine. Prelazak na euro je dosta napravio, jer su ljudi izgubili osjećaj vrijednosti novca. Znalo se koliko je tisuću kuna, a danas je to 130, 140 eura i postoji još neka konfuzija, zaključio je novinar Ivica Grudiček.

Iako su cijene više, potražnja je i dalje golema pa treba sve rezervirati što prije.

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!