BORIS MILOŠEVIĆ: Otpis režija vrijedit će za grijanje, za drugo pričekajte sjednicu Vlade

U Petrinji je održan sastanak Stožera za otklanjanje posljedica potresa s čelnicima lokalnih stožera civilne zaštite Sisačko-moslavačke županije.

Izvor: Media servis

Razgovaralo se o problemima na potresom pogođenim područjima, prije svega o isporuci hrane, kontejnera, te načinu komunikacije, rekao je potpredsjednik Vlade i zamjenik predsjednika Stožera Boris Milošević.

Postavljeno je šestotinjak državnih kontejnera, ali i dosta privatnih, rekao je: “Nastojimo pročistiti zahtjeve koji pristižu prema Stožeru. Stožer dobiva zahtjeve od lokalnih stožera, zahtjevi za kontejnerima se šalju lokalnim stožerima, koji to nama upućuju. Ujutro smo imali sastanak da se ti zahtjevi pročiste od dupliranja, od onih građana koji su poslali zahtjev, a kuće su im neoštećene, odnosno imaju zelenu naljepnicu, jer ima i puno takvih zahtjeva.”Radi se i na tome da svi montirani objekti budu što prije spojeni na struju i vodu, rekao je Milošević.

Vlada će, kako je najavljeno donijeti odluku, o oslobađanju plaćanja struje, a novinare je zanimalo odnosi li se to samo na troškove grijanja, obzirom da se građani većinom griju na električne grijalice, ili na sve troškove:

“Na troškove grijanja se sigurno odnosi, što se tiče komunalija, odnosno vode, tu su nadležne lokalne vlasti, lokalna komunalna poduzeća. Razgovarat ćemo i o tom problemu, molio bih da se pričeka sjednica Vlade.”

Na pitanje ima li dovoljno grijalica, rekao je da se one svakodnevno dijele: “Svi koji imaju potrebu, mogu se obratiti Crvenom križu, ali i brojnim drugim humanitarnim organizacijama koje djeluju na ovom području i pokušavaju pomoći ljudima.”

Na opasku novinara da su se građani, koji su zatražili da se njihovi privremeni domovi priključe na struju, žalili da su im iz HEP-a odgovorili da nema montažera jer je vikend, rekao je da će tu informaciju provjeriti. Lokalni stožeri nisu iznijeli neke konkretnije probleme na današnjem sastanku, dodao je Milošević.

“Istakli su da, primjerice, imaju dosta robe, odjeće na raspolaganju i pitaju za savjet što da s njom učine, gdje da je skladište, u narednim danima ćemo to rješavati, da oslobode skladišni prostor od robe koje ima dovoljno, kako bi mogli skladištiti one potrebštine koje su ljudima potrebne.”

Razgovaralo se i o školama na pogođenom području, pregledano je 56 od 58 škola: “9 ima crvenu naljepnicu, a 12 ima žutu naljepnicu, privremeno neupotrebljivo, ali to neće dovesti u opasnost održavanje nastave kad ona krene.”