BEZ NOVCA ZA PRIJEVOZ: Tko će biti kriv što će srednjoškolci iz Slavonije u školu preko granice?

učenice

Vreće novca nema. Nema ju niti jedna vlada, pa ni ova. I što se onda događa? Uzima jednima, a daje drugima iz iste sve manje vreće. Eto, dok u vladi obećavaju provedbu pronatalitetne politike i žele dati po 1.000 eura za svako novorođeno dijete, u prijedlogu proračuna za 2016. godinu smanjenje se državna subvencija za prijevoz srednjoškolaca koji u školu putuju javnim prijevozom.

Predrag Šustar, ministar znanosti, obrazovanja i sporta, rekao je da će se udio države u sufinanciranju mjesnog i međumjesnog prijevoza srednjoškolaca iz državnog proračuna smanjiti od iduće školske godine sa 75 na 50 posto.  Za socijalno ranjive skupine ostalo bi 100 posto. Država bi godišnje štedjela 94 milijuna kuna.

Od iduće školske godine subvencija prijevoza će biti povezana s imovinskim cenzusom, čiji se kriteriji tek razrađuju. Ali, budući je već u proračunu planirano manje novca, subvenciju države će izgubiti velik broj učenika. Lokalne bi amouprave, kako misli Šustar, mogle sve nadoknaditi oslanjajući se na EU fondove, ali do toga je dalek i kompliciran put.

 

U Osječko-baranjskoj županiji srednjoškolci su među najvećim korisnicima ovih subvencija, piše Glas Slavonije. Iz državnog proračuna za prijevoz srednjoškolaca u toj županiji godišnje se isplati 28 milijuna kuna. Županija još subvencionira pet posto troškova prijevoza, što je godišnje između 1,5 do dva milijuna kuna. Gradovi i općine daju ostatak, različito i ovisno o mogućnostima.

Zahvaljujući 75-postotnoj subvenciji države te Vukovarsko-srijemske županije i Općine Gunja u jednakom omjeru, prijevoz za srednjoškolce iz Gunje do Županje bio je besplatan. Tako su mnogi učenici umjesto u obližnje Brčko išli u školu u Županji, a manji broj u Drenovce i Vinkovce.

“Na našu siromašnu općinu past će i taj teret. Općina i županija će onda vjerojatno morati preuzeti na sebe veći dio tih subvencija – kaže načelnik općine Gunja Hrvoje Lucić. A imovinsko stanje većine roditelja srednjoškolaca je katastrofalno, kaže i dodaje:

“Siguran sam da će se bilo kakvo smanjivanje subvencija odraziti na mjesto pohađanja srednje škole te će velik broj roditelja djecu upisati u srednje škole u Brčko. Od središta Gunje do središta Brčkog je dva kilometra i djeca u školu mogu ići i pješice. Zahvaljujući subvencijama prijevoza proteklih godina značajno je smanjen broj srednjoškolaca koji su odlazili u škole u Brčko. Sada bi se to moglo promijeniti.”

 

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!