AKTIVIRAN 50. ČLANAK: Potpisan je kraj za Europsku uniju od 28 zemalja

DANAS IZ EU PARLAMENTA: EU neće dozvoliti da se pregovori s Velikom Britanijom vode po principu ‘biram najbolje‘

Ujedinjeno Kraljevstvo i službeno je aktiviralo članak 50 Lisabonskog ugovora, kojim se pokreće proces odcjepljenja od Europske unije. Proces bi trebao trajati dvije godine.

Izvješće: Marinela Ruškovački

Nešto manje od godinu dana nakon što je Brexit izglasan na referendumu, danas je počelo formalno odcjepljenje “otoka”. May je pismo upućeno predsjedniku Europskog vijeća Donaldu Tusku, kojim ga službeno obavještava da je Ujedinjeno Kraljevstvo nakon više od četiri desetljeća odlučilo napustiti Europsku uniju, poslala po britanskom veleposlaniku u Bruxellesu, Sir Tomu Barrowu.

Nakon te primopredaje, obratila se parlamentu.

“Ujedinjeno Kraljevstvo napušta Europsku uniju. Ovo je povijesni trenutak, iz kojeg nema povratka na staro. Britanija napušta Uniju, sami ćemo donositi svoje odluke i zakone, preuzet ćemo kontrolu nad stvarima koje su nam najvažnije i iskoristit ćemo ovu priliku da izgradimo snažniju i pravedniju Britaniju”, poručila je May.

I dok njezina država isplovljava iz Europske unije, ona ne odlazi i iz Europe. May je naglasila da želi čvrsto partnerstvo s Buxellesom, što je, kaže, istaknula i na šest stranica pisma Tusku.”Ostat ćemo blizak prijatelj i saveznik, bit ćemo predan partner i odigrati svoju ulogu kako bismo se pobrinuli za to da se Europa obrani od sigurnosnih prijetnji, ali i učiniti sve što možemo da pomognemo EU da bude prosperitetna i uspješna”, poručila je britanska premijerka.

I dok vladajući na “otoku” čine sve kako bi građane uvjerili da se nemaju zbog čega brinuti, Donald Tusk nije imao osmijeh na licu. “Niti mi niti London ne trebamo se pretvarati da je ovo sretan dan”, započeo je predsjednik Europskoj vijeća svoj govor. Uvjeravanja je, pak, i s ove strane bilo.

“Brexit je učinio da 27 članica postanu odlučnije i ujedinjenije u budućnosti”, poručio je.”Naš je cilj jasan:minimalizirati utjecaje izlaska na EU građane, poslove i zemlje članice. Učinit ćemo sve što je u našoj moći, a imamo i sve potrebne alate kako bismo taj cij postigli”, rekao je Tusk.

Šefovi država i vlada članica objavili su i zajedničku izjavu u kojoj obećaju da će se u pregovorima oko izlaska držati “kao jedan”. A treba li se Hrvatska bojati budućnosti zbog Brexita?

Premijer Andrej Plenković smatra da ne.”Hrvatska je sigurno članica koja će imati najmanje konkretnih posljedica zbog izlaska Ujedinjene Kraljevine iz Europske unije, to su pokazale analize i naše i EK, ali i same Kraljevine, a najviše zbog toga što smo mi i najkraće u Uniji”, naglasio je Plenković.

A članicama Unije, pa tako i Hrvatskoj, će u roku od dva dana biti poslan nacrt smjernica za pregovore s Londonom, jer ih moraju odobriti svi šefovi država i vlada, a to se treba dogoditi na summitu 29. travnja u Bruxellesu.

Sami pregovori o izlasku startat će u svibnju, a okivirni dogovor o razdruživanju trebao biti postignut do kraja godine. UK bi iz Unije trebalo izaći do 29.ožujka 2019.godine, no ako se stvari ubrzaju, to može biti i ranije, što je u interesu Bruxellesa, koji želi izlaz do izbora za Europski parlament, koji su u svibnju iste godine.

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!