SUMMIT EU – TURSKA: Može li se konačno razriješiti migrantska kriza?

djeca, migranti, izbjeglice, glad
Dok se broj izbjeglica koje se “gomilaju” na grčko – makedonskoj granici iz sata u sat povećava, a neke procjene kažu da bi ih samo ovaj mjesec u Grčkoj moglo biti i 100 tisuća, u Bruxellesu se održava izvanredni summit EU-Turska, koji bi mogao biti i odlučujući za rješavanje migrantske krize.
Uoči summita vladao je tzv. umjereni optimizam. Predsjednik Europskog vijeća, Donald Tusk, izjavio je prošloga tjedna nakon posjeta Ankari da vidi optimizam oko pitanja Turske suradnje kako bi se zaustavio priljev migranata u Europu.
EU traži da Ankara krene u borbu protiv krijumčara ljudi i preuzme sve ilegalne migrante koji ne ispunjavaju uvjete za dobivanje azila u Uniji. Tusk kaže da alternative Schengenu nema.

“Ni na trenutak ne smijemo prestati s naporima da poboljšamo suradnju s našim susjedima, počevši s Turskom. Europa je spremna, kao što je to uvijek demonstrirala, pružiti značajnu financijsku pomoć zemljama koje se graniče s ratom razorenim. Ali istovremeno očekujemo jače angažiranje naših partnera, kao apsolutni preduvjet kako bi se izbjegla humanitarna katastrofa”, rekao je Tusk.

Turski premijer Davutoglu, s kojim se Tusk također sastao, naglasio je da je Turska odlučna u nakani da učini sve što je potrebno u borbi s ilegalnom migracijom.

“Ni Turska ni Europa nisu odgovorne za krizu u Siriji, ali i Turska i Europska unija osjećaju njezine posljedice”, rekao je turski premijer.

Prije četiri mjeseca potpisan je ugovor kojim se Ankara obvezala usporiti priljev migranata u zamjenu za 3 milijarede eura pomoći, ali i ubrzavanje postupka njezinog pridruživanju Europskoj uniji.

Taj dogovor do sada nije se provodio, što je izazvalo nezadovoljstvo mnogih europskih čelnika. Austrijski list Standard tvrdi da je imao uvid u dokument koji će danas biti na stolu. Njime se predviđa da Atena odmah napravi mjesta za 50.000 tražitelja azila, te da migranti koji nemaju šanse da ga dobiju odmah budu premješteni u Tursku.