SKAČU CIJENE KAVE: Hrvat u prosjeku potroši 3,8 kg godišnje – hoće li se piti manje?

Uzburkane su strasti među ljubiteljima kave u Hrvatskoj zbog mogućeg poskupljenja omiljenog napitka, uzrokovano strelovitim rastom cijena kave na svjetskim burzama.

S obzirom na to da Hrvatska godišnje konzumira 3,8 kilograma kave po stanovniku, što nas svrstava na 15. mjesto u svijetu po konzumaciji kave prema World of Statistics, ova vijest nije nimalo iznenađujuća.

Stručnjaci upozoravaju na teške uvjete na tržištu sirove kave. Neki proizvođači planiraju ublažiti udar na cijene koristeći svoje marže, ali neki su već prisiljeni podići cijene.

Franck i Atlantic grupa izjavili su za Poslovni dnevnik da nastoje ne prenijeti teret poskupljenja na potrošače. S druge strane, Anamaria Company potvrdila je da su u travnju podigli cijene svojih proizvoda u prosjeku za petnaest posto, a daljnje povećanje cijena je neizbježno.

“Morali smo prilagoditi cijene kako bismo uskladili troškove nabave i proizvodnje te održali kvalitetu i uslugu koju pružamo našim kupcima”, izjavili su iz Anamaria Company.

Cijene sirove kave na burzama trenutno rastu, a za to postoji nekoliko razloga. Proizvođači kave suočavaju se s lošim urodom sorte robusta u jugoistočnoj Aziji, povijesno niskim zalihama sirove kave u Europi, sigurnosnim izazovima u Crvenom moru i spekulacijama na tržištima.

“Cijene sirove kave na svjetskom tržištu konstantno su rasle od početka 2021. godine, dosegnuvši najvišu razinu u posljednjih desetak godina”, opisala je situaciju na tržištu Ivana Tavra, direktorica Korporativnih komunikacija u Francku.

Foto: Pexels.com

U posljednja tri mjeseca cijena sirove arabice porasla je za 45 posto, a cijena robuste za 65 posto. Robusta se na ICE burzi trguje po cijeni od 4168 dolara po toni, što je 52,5 posto više nego na početku siječnja. Cijena arabice na njujorškoj burzi dosegnula je 2,16 dolara za funtu, dok je sredinom prošlog mjeseca bila na razinama prethodno viđenim u kolovozu 2022.

Porast troškova i problemi s isporukama koji traju dulje od tri mjeseca doveli su do neminovnog povećanja cijena. Važno je napomenuti da arabica kava čini 75 posto svjetske proizvodnje i najviše se uzgaja u Brazilu i Kolumbiji, dok robusta čini preostalih 25 posto i najviše se proizvodi u Vijetnamu i Indoneziji.

Atlantic grupa, koja stoji iza brendova Barcaffe, Bonito i Grand kafa, pojašnjava da je cijena arabice toliko skočila zbog logističkih problema s dostavom kave iz Brazila koja je krajem prošle godine kasnila, a kod robuste veliki izazov predstavlja nedovoljna raspoloživost zbog nepovoljnih vremenskih uvjeta u zemljama porijekla, kao i problemi s transportom.

Kompanije koje se bave kavom u Hrvatskoj vjeruju da bi smanjenje ukupnog poreznog opterećenja bilo dobro rješenje za domaće tržište kave. Iz Francka naglašavaju da je porezno opterećenje kave u Hrvatskoj 30 posto više nego u susjednim zemljama.

“Prihod od posebnog poreza na kavu od oko 16,2 milijuna eura je zanemariv, čini samo 0,65 posto ukupnih prihoda od trošarina i posebnih poreza, ali bi proizvođačima i distributerima kave u Hrvatskoj značajno olakšao poslovanje u ovako izazovnim okolnostima bez nužnosti za značajnijom korekcijom cijena svojih proizvoda koja bi bila usklađena s povećanjem troškova glavne sirovine”, rekla je Tavra.

Iz Atlantic grupe također naglašavaju da iskustvo drugih zemalja pokazuje da država ne gubi smanjenjem poreznog opterećenja zbog posljedičnog povećanja potrošnje, dapače, povećava se ukupan prihod kategorije.