PUTIN I ZELENSKI OČI U OČI: Dogovara se sastanak u Turskoj – evo od čega Ukrajina ne odustaje

Ukrajinski ministar vanjskih poslova Dmitro Kuleba zatražio je od Turske da bude “jedan od jamaca” eventualnog dogovora s Rusijom, rekao je njegov kolega Mevlut Cavusoglu koji boravi u posjetu Lavovu na zapadu Ukrajine.

“Ukrajina je iznijela prijedlog o ugovoru o kolektivnoj sigurnosti: P5 (pet stalnih članica Vijeća sigurnosti) plus Turska i Njemačka”, dodao je Cavusoglu.

“U mojim jučerašnjim kontaktima u Moskvi vidio sam da Ruska Federacija nema prigovora i da bi mogla prihvatiti takav prijedlog”, rekao je ministar koji se jučer u Moskvi sastao s ruskim ministrom vanjskih poslova Sergejom Lavrovom, javlja HRT.

Ukrajinski predsjednik čvrsto ustraje na međunarodno priznatim granicama svoje zemlje iz 1991., nakon raspada Sovjetskog Saveza, rekao je u četvrtak njegov savjetnik.

Takvom izjavom Oleksij Arestovič vjerojatno je želio jasno dati do znanja da predsjednik Volodimir Zelenski nije spreman ni na kakve izmjene granica u pregovorima o prekidu vatre i povlačenju ruske vojske iz Ukrajine.

Rusija je 2014. anektirala poluotok Krim koji je bio dio ukrajinskog teritorija, a priznala je i neovisnost samoproglašenih republika Luhansk i Doneck u području Donbasa na istoku Ukrajine gdje su iste godine proruski nastrojeni vođe izveli pobunu protiv vlasti u Kijevu.

Te dvije regije i Krim dio su teritorija Ukrajine koju su u tim granicama priznali Ujedinjeni narodi 1991., nakon raspada Sovjetskog Saveza.

Zelenskij je opetovano govorio da neće trgovati “teritorijalnom cjelovitošću” svoje zemlje.

“Njegovo glavno stajalište nije promijenjeno”, rekao je Arestovič za nacionalnu televiziju “Nikada se nećemo odreći naših nacionalnih interesa”.

Drugi predsjednikov savjetnik Mihajlo Podoljak skicirao je za poljske medije ukrajinsko stajalište.

“Jedna od ključnih točaka (za mirovni sporazum) jest kako riješiti teritorijalno pitanje okupiranog Krima i Donbasa”, rekao je.

“Ukrajinsko se stajalište nije promijenilo u vezi okupiranih teritorija: državne granice ne mogu se mijenjati. Međutim, vjerujem da moramo biti razboriti u procjenama. De jure, Krim, Doneck i Luhansk su dijelovi Ukrajine, ali nisu pod našim nadzorom, ondje je uspostavljena ruska administracija”.

Ulažemo napore da pronađemo “zakonsku formulu”, rekao je bez drugih objašnjenja.

Podoljak se osvrnuo i na stajalište ruske strane u pregovorima dajući naslutiti da su oni sada spremniji na kompromis.

“Mogu reći da je rusko izaslanstvo nedavno prilično ublažilo (stajalište). Sada procjenjuju svijet objektivnije i ponašaju se vrlo korektno. Nema grubosti ili grubosti svojstvene ruskoj vladi. Naravno njihov pogled na svijet iskrivljen je vlastitom propagandom”, rekao je.