ZATVOR ZA NAPAD NA LIJEČNIKE: Traži se opet status službene osobe – ne čekajte da se dogodi ubojstvo!

I LIJEČNIKE TUKU: Napadač slomio čeljust liječniku u Zadru - medicinari nezaštićeni
Ilustracija

Ministartsvu pravosuđa i Ministartsvu unutarnjih poslova otvorenim se pismom obratila Hrvatska udruga bolničkih liječnika (HUBOL) sa zahtjevom da liječnici dobiju status službene osobe.

Učinili su to nakon što je na Klinici za psihijatriju KBC-a Osijek,  pacijent opet napao liječnika tijekom njegovog dežurstva.

U njihovom pismu stoji:

“Iako smo se u tri navrata ranije obraćali prethodnom ministru pravosuđa i jednom Službi za nadzor, unaprjeđenje rada i razvoj policije, vezano uz sve učestalije napade na liječnike i zdravstveno osoblje, ništa se nije dogodilo kako bi se položaj liječnika poboljšao. Naprotiv, vrlo smo zabrinuti činjenicom da je policija nakon zadnjeg napada na liječnika u KBC-u Osijek podnijela prekršajnu prijavu protiv napadnutog liječnika na radnom mjestu, koji je zadužen za 24-satno funkcioniranje zdravstvene skrbi.

Iako se, prema tvrdnjama iz medija, policija ispričala i povukla prijavu, nužni smo upozoriti javnost da je takvo ponašanje neprihvatljivo, a da su liječnici kao struka prepušteni na milost i nemilost ne samo pojedinaca nego, kako je ovdje bio slučaj, i postupanju i slobodnoj procjeni pojedinih policijskih službenika.

Naime, i ranije se događalo da policijski službenici propuste preventivno reagirati, što je rezultiralo i nedavnim napadom na liječnicu u DZ Požeško-slavonske županije, a nakon provedene policijske istrage postalo je vidljivo da je područna služba HZZO-a retrogradno provela izmještaj pacijenta od napadnute liječnice na datum prije napada.

Nadamo se da će se Vašim dolaskom promijeniti odnos kako policijskih službenika prema liječnicima, tako i da ćete ozbiljno razmotriti i prihvatiti naše prijedloge da se napad na liječnika (i druge zdravstvene djelatnike) tretira kao napad na službenu osobu.

SENZACIJA IZ ZNANOSTI: Revolucionarni uspjeh u liječenju raka - 94 posto izliječenih

Uporno ignoriranje naših upozorenja o nedostatku čak i minimalne sigurnosti u medicinskim ustanovama vrlo brzo bi moglo rezultirati i težim stradavanjem zdravstvenih djelatnika, i zasigurno nisu stimulirajuće za sve veći broj liječnika koji odlazi iz Republike Hrvatske, što će rezultirati skorim urušajem zdravstvenog sustava u periodu od pet do sedam godina”.

Podsjetimo, i saborska zastupnica Mosta Ines Strenja Linić, ponukana nedavnim osječkim napadom na liječnika, zatražila je u petak stvaranje zakonskih pretpostavki za zaštitu liječnika i drugog zdravstvenog osoblja od nasilja.

Strenja Linić je tim povodom navela i porazne rezultate prošlogodišnjeg istraživanja provedenog na 1624 liječnika i 100 ravnatelja zdravstvenih ustanova čiji su rezultati pokazali da je 93 posto anketiranih doživjelo verbalni ili fizički napad, a u u 22 posto zdrravstvenih ustanova, ravnatelji su naveli kako je bilo je fizičkog napada na lječnike.

“Ne smijemo okretati glavu jer je pitanje kad će se desiti i smrtni ishod za nekog od njih”, upozorila je Strenja Linić, te podsjetila kako Most među ostalim predlaže novu zakonsku odredbu u Kaznenom zakonu po kojoj će se onaj tko doktora medicine, dentalne medicine ili zdravstvenog radnika spriječi ili onemogući u obavljanju posla kaznit zatvorom od 6 mjeseci do 5 godina zatvora.

PISALI SMO:

PACIJENTI OPET TUKU LIJEČNIKE: Najnoviji slučaj napada u Osijeku, a čak je 93 posto liječnika doživjelo nasilje – čitajte OVDJE.

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!