ZARAŽENO MESO I KEBAB: Oko 8,5 tona potrošeno u 57 objekata – evo mišljenja stručnjakinje

Zaraženo meso teško oboljelih goveda salmonelom i Escherichijom coli uznemirilo je konzumente mesa, a posebno kebaba.

Izvor: Media servis

Sanitarna inspekcija je utvrdila da je zaraženo meso prodano i konzumirano u 57 ugostiteljskih objekata u Hrvatskoj, a potrošena količina mogla bi iznositi i 8,5 tona.

Dr. Nives Marušić Radovčić s Prehrambeno-biotehnološkog fakulteta za Media servis kaže da će termička obrada, ako je u potpunosti provedena, uništiti bakterije poput salmonele.

“Trebale bi biti temperature više od 70 stupnjeva celzijusa tijekom više od 10 minuta. Tada salmonele ne bi trebalo biti u takvom mesu.”

Vrlo je bitno kako se skladišti hrana, ali i nehigijenski uvjeti rada, napominje dr. Marušić Radovčić.

“Recimo nepranje ruku ili križna kontaminacija koja također može izazvati zarazu.”Bakterije nisu najveći problem kebaba, kaže dr. Marušić Radovčić.

Ovisno o proizvođaču, pojašnjava što se sve u takvom mesu nalazi.

“To su različite vrste mesa, koje su valjda salamurene, dodani su nitriti, nitrati, različiti polifosfati i sigurno neki ostaci životinja, poput kožica i ostalih kemijskih dodataka. Kad konzumiramo čisto meso, onda znamo i sigurni smo što konzumiramo. Ovako, ove mesne prerađevine mogu svašta sadržavati, ali to bi se sve trebalo dokazati i trebalo bi biti unutar granica koje su dopuštene Pravilnikom.”

A nije pretjerano zabrinut ministar zdravstva koji je nedavno novinarima izjavio

“Ako se pojeo kebab u kojem je bila Escherichija ili salmonela i nje više nema nakon termičke obrade.”