VIDEO: U LEDENOM PAKLU – Kako je živjeti u najhladnijem selu na planetu – i na minus 71 stupanj

Bacite li vruću vodu u zhrak na minus 54 stupnja vidjet ćete ovakvu
Bacite li vruću vodu u zrak na minus 54 stupnja vidjet ćete ovakvu “smrzavajuću” reakciju

Istočnosibirsko selo Ojmjakon veoma je neobično mjesto. To je najhladnije naselje na planetu, ali u njemu sunce uvijek zaslijepljujuće sjaji i sretni stogodišnjaci na minus 70 stupnjeva čuvaju jelene na ispaši.

U Ojmjakonu prosječna temperatura u siječnju iznosi -50 stupnjeva, a najniža ikad zabilježena temperatura u tom selu bila je čak -71,2 stupnja. Mjesto se nalazi na 750 metara nadmorske visine, a dužina dana varira od svega 3 sata u prosincu do 21 sata tijekom ljeta.

U Ojmjakonu danas živi oko pet stotina stanovnika, a nekada, dvadesetih i tridesetih godina prošlog stoljeća, bio je samo usputna stanica stočarima koji su svoje sobove vodili na obližnje izvore termalne vode. Upravo po tim izvorima termalne vode mjesto je dobilo ime jer u prijevodu znači “mjesto gdje se voda ne zamrzava”.

Sovjetska je vlast, želeći zauzdati nomadska plemena, smatrajući ih nazadnima u kulturnom i tehnološkom smislu, pretvorila selo u stalno naselje. Najbliži grad im je Jakutsk, udaljen dva dana vožnje, ujedno i regionalni centar s dvije zračne luke i najhladniji grad na svijetu.

Službeni jezici su ruski i jakutski. Stanovništvo se i dan danas bavi stočarstvom, lovom i ribolovom. Zbog iznimno niskih temperatura uzgajanje žitarica, i proizvodnja voća ili povrća nije moguća, a u prehrani su, shodno tome zastupljeni divlji plodovi lokalnih biljnih vrsta.

Među mjesnim poslasticama izdvajaju se mliječni proizvodi „hajak“ i „kjorčeh“, koji su slični maslacu i sladoledu, kao i najpoznatije ojmjakonsko jelo „stroganina“ (ostrugana svježe zaleđena riba).

Zahvaljujući čistom zraku, zdravoj prehrani i čistoj vodi, stanovnici Ojmjakona su poznati po svojoj dugovječnosti. Također treba napomenuti kako je okolina mjesta bogata nalazištima i rudnicima zlata koji se koriste.

Zbog niskih temperatura u Ojmjakonu nema mobilne telefonije i signala. Tijekom zime ne gase automobile ili ih drže u grijanim garažama zbog straha da se neće moći ponovo upaliti ako se zalede, a zamrzavaju se i tinta u olovkama i stakla na naočalama.

Turizam je razvijen na osnovi klimatske specifičnosti (najniže temperature), što je razlog dolaska turista. Tijekom 2012. godine Ojmjakon je posjetilo 57 turista od čega najviše Nijemaca i Engleza.

Svaki posjetitelj u okviru organiziranog obilaska dobiva „Uvjerenje o boravku na Polu hladnoće“. (i. ž.)