VAŽNE PROMJENE: Evo što je novo za građane od prvog dana Nove godine

markov trg

S prvim danom 2019. godine na snagu stupa niz zakona. Najviše promjena odnosi se na poreznu reformu, izmjene dotiču porez na dohodak i Zakon o doprinosima, a građani bi trebali biti zadovoljniji s manjim PDV-om na određene prehrambene proizvode i lijekove.

Izvor: Media servis

Premijer Andrej Plenković je prilikom predstavljanja porezne reforme rekao da je Vlada pažljivo odvagnula kako pristupiti smanjivanju stope PDV-a i da se odlučila za smanjenje stope s 25 na 13 posto za proizvode koji su izuzetno važni za velik dio hrvatskoga društva.

“Procijenili smo da će potrošačka košarica biti jeftinija za najveći dio naših ljudi, od 1. siječnja je manji PDV na svježe meso, ribu, svježe voće i povrće, dječje pelene i namirnice koje su praktički nezaobilazne za najveći broj hrvatskih obitelji. Mislim da će ti efekti biti izrazito dobri i pozitivni”.

Trošak za poslodavce trebao bi biti niži jer se predlaže ukidanje doprinosa za zapošljavanje i zaštitu na radu, no istodobno se predlaže povećanje doprinosa za zdravstvo sa 15 na 16,5 posto.

“Mi ovaj ukupni iznos od 17,2 smanjujemo na 16,5. Dakle rasterećenje od 0, 7 posto. Što je u prijevodu za poslodavce smanjivanje njihovog troška, odnosno rasterećenje i povećanje raspoloživih sredstava za preko 900 milijuna kuna”, kazao je Marić.

Smanjuje se i porez na dohodak za bruto plaće veće od 17.500 kuna, a lijekovima bez recepta PDV se smanjuje s 25 na 5 posto. Nova godina donosi i povećane restrikcije koje se odnose na vozače. Neke kazne, poput telefoniranja u vožnji će se utrostručiti.

Glasnogovornica MUP-a, Maja Mandić kaže na koga će se odnositi one najteže sankcije koje mogu dosezati i 20 tisuća kuna.

“U smislu izmjena Zakona o sigurnosti prometa na cestama smo ovaj put svoje odredbe usmjerili prema recidivistima koji su ponavljači u činjenju osam najtežih prometnih prekršaja koje mi evidentiramo u prometu.”

Porez na nekretnine od Nove godine pada s 4 na 3 posto, studentima raste satnica s 21 i pol na 23 kune i 44 lipe, a oni koji su u prijevremenoj mirovini mogu raditi pola radnog vremena i istovremeno primati puni iznos mirovine. Ministar Marić ističe da Vlada želi zadržati čvrstu kontrolu rashodovne strane proračuna, a sav višak prihoda u porezno rasterećenje i smanjenje duga. Izračunao je i učinak na građane.

“Unatoč tome što mi nemamo neki mehanizam gdje smo tržišno gospodarstvo, gdje ćemo bilo kome narediti. U tim okolnostima naša je kalkulacija, računica, da će se u strukturi potrošnje na prosječnoj hrvatskoj obitelji ovo osjetiti na oko 872 kune na godišnjoj razini”, rekao je Marić.

A to bi značilo da će prosječna hrvatska obitelj s novim rasterećenjima u 2019. godini mjesečno uštedjeti 72 kune i 67 lipa, odnosno dnevna ušteda je 2 kune i 42 lipe.

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!