TRGOVINA ORUŽJEM: Prodaja silno raste, najviše od Hladnog rata, a trku vode Amerikanci

oružje

Stockholmski institut za istraživanje međunarodnog mira (SIPRI) u svom je istraživanju utvrdio kako je u posljednjih pet godina naglo porasla trgovina oružjem u svijetu.

Pripremio: Tomislav Bourdin

Ona je danas na najvišoj razini od Hladnoga rata, kaže se u izvješću, a posebno zbog velike potražnje u Aziji i na Bliskom istoku.

Još od 2004. godine uveliko rastu međunarodni transferi oružja, a u razdoblju od 2012. do 2016. oni su uvećani za 8,4 posto u odnosu na razdoblje od 2007. do 2011.

Uvoz i izvoz oružja na globalnoj svjetskoj razini, poručuju iz SIPRI-ja u proteklih pet godina dostigao je najvišu razinu od 1950. godine.

Kada se pogledaju regije, onda je na svjetskom tržištu najveći udio uvoza oružja od 2012. do 2016. zabilježen u Oceaniji i Aziji, od čak 43 posto, što je za to razdoblje povećanje za 7,7 posto.

Znatno je uvečan i uvoz oružja u zemljama Bliskog istoka, sa 17 na 29 posto. Te su se zemlje za jačanje svojih vojnih kapaciteta uglavnom okrenule Sjedinjenim Američkim Državama.

Pieter Wezeman iz SIPRI-jeva Programa za potrošnju na oružje i vojsku, je izjavio kako su iz tih zemalja naručivali više oružja bez obzira na značajan pad cijene nafte.

Zanimljivo je kako se uvoz oružja u Europu od 2012. do 2016. smanjio za čak sedam posto u odnosu na prethodno petogodišnje razdoblje, pa je iznosio 11 posto.

Od zemalja na vrhu uvoznika oružja je Indija, koja ga sama ne proizvodi, dok je na drugom mjestu Saudijska Arabija.

Od izvoznika je još uvijek na prvom mjestu SAD, čiji je udio u tržištu od 33 posto, što je za tri posto više nego u prethodnom petogodišnjem razdoblju.

Rusija je s 23 posto na drugom mjestu, treća je Kina sa 6,2 posto udjela, četvrta Francuska sa šest posto, a peta Njemačka sa 5,6 posto.

Zastrašujući je podatak kako spomenute zemlje izvoze na svjetskom tržištu čak 75 posto oružja.