STRUČNJACI UPOZORAVAJU: Heroin nije “in” – puše se više psihostimulativne droge

droge

Međunarodni dan borbe protiv zlouporabe droga i nezakonitog prometa drogama danas je prigodnim informativnim štandom obilježen i u Zadru, gradu koji je već godinama, uz Pulu i Split, u vrhu statistike po broju ovisnika.

Izvješće: Media servis

Kroz Službu za prevenciju ovisnosti godišnje prođe oko 600 ovisnika, uglavnom o heroinu i metadonu“, kaže doktorica Marija Pupić Bakrač.

“Što se tiče heroina, imamo sve manje mladih ovisnika o heroinu. Heroin nije in. Sada su više psihostimulativne droge koje istina teže stvaraju ovisnost, ali posljedice, i organska i psihička oštećenja su jako velika i mislim da ćemo posljedice vidjeti tek u narednim godinama”, kaže Pupić Bakrač.

Roditelji su često nesvjesni opasnosti u kojoj se nalazi njihovo dijete, tim više što se nove generacije droge mogu potpuno legalno kupiti na tržištu, a ne postoji nikakav test kojim bi se mogla provjeriti njihova prisutnost u krvi, žali se Ivana Buterin Gluić, voditeljica terapijske zajednice Mondo Nuovo u Nuniću. “To je sintetička marihuana. Ne postoji tester na to. Sintetička marihuana je još jeftinija od ove obične marihune. Može se nabaviti u smart shopovima, naručiti preko interneta. To je znači legalno sve.”

Siniša Kabić Peters, predsjednik udruge Porat, kaže kako se i tzv. laka droga poput marihuane previše neozbiljno shvaća, a njezino konzumiranje u pravilu vodi u dilanje, a potom i u teže oblike ovisnosti. “Droga koja se olako shvaća i koja je postala rekreativna, svi sada puše marihuanu, došla je u rang pive. Mogu vam reći mladi ljudi kad počnu pušiti marihuanu, to je za njih velika stvar, u rangu heroina, dakle velika opasnost.”

Žalosti, međutim, podatak da je, primjerice, na posljednju tribinu o prevenciji ovisnosti organiziranu za roditelje u jednom dalmatinskog gradiću od 200-tinjak roditelja došlo tek njih 11. Potpuno neinformirani o opasnostima novog sintetičkog tržišta drogama, često i nezainteresirani za privatni život svog tinejdžera, koji visi na tabletu ili je zatvoren u svojoj sobi, roditelji u pravilu reagiraju tek kada bude kasno. Stoga je ključno da prevencija počinje u krugu obitelji i unutar škole i to rano, već u petom razredu osnovne škole, upozoravaju stručnjaci.

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!