SPAŠENI DJEČACI S TAJLANDA: Vratili bismo se u špilju – navijali smo za Hrvatsku

Foto: Screenshot
Foto: Screenshot

Nakon izlaska iz bolnice Chaing Rai dvanaest dječaka i njihov trener na Tajlandu su održali konferenciju za medije.

Izvor: Media servis

Ispričali su kako su proveli dramatičnih 17 dana bez hrane, što će biti kada odrastu, ali i za koga su navijali u finalu Mundijala. Zaključili su da je vrijeme provedeno u špilji za njih veliko iskustvo…

Na početku konferencije tajlandski liječnici potvrdili su da su dječaci u potpunosti zdravi te da će moći normalno živjeti, ali da će do daljenjeg pratiti njihovo mentalno zdravlje. Sedamnaest dana dječaci su proveli u špilji Tham Luang bez prirodnog svjetla, ali i hrane. Pili su samo vodu koja je padala sa stalaktita.

“Nisam imao energije. Bio sam gladan, supergladan. Razmišljao sam samo o hrani.”

Ovo dramatično iskustvo pozitivno je utjecalo na njih, a spremni su i na povratak u špilju.

“Naučili smo mnogo, ovo iskustvo nas je učinilo jačima i naučilo da se borimo.”

Ovaj događaj još više ih je povezao, sada su kao obitelj naglasio je njihov 25-godišnji trener i objasnio da su u špilji razmišljali samo o izlasku.

“Bilo je teško dječake izvući van ronjenjem pa smo stalno razmišljali o tome da pronađemo novi izlaz. No na kraju je dobro bilo što se voda povukla.”

Koliko je dječacima nogomet važan govori i činjenica da su tijekom oporavka u bolnici pratili finale Svjetskog nogometnog prvenstva, a rekli su i za koga su navijali:

“Croatia, Croatia!”

Što će dječaci biti kada odrastu definitivno nije iznenađenje.

“Za budućnost imam puno planova, ali kada odrastem volio bih biti nogometaš ili član specijalnih postrojbi.”

Dječaci nisu zaboravili ronioca Samarna Poonana koji je poginuo tijekom akcije spašavanja pa su mu odali počast. Kažu da im se susret s britanskim roniocem koji ih je pronašao činio kao san.

Podsjetimo, dječaci i trener ostali su zarobljeni u špilji 23. lipnja kada je voda zbog jakih kiša preplavila prolaze, a britanski ronioci pronašli su ih 2. srpnja. Iako se zbog nepristupačnog terena i nepovoljnih vremenskih uvjeta pretpostavljalo da ih neće moći izvući mjesecima, akcija spašavanja uspješno je okončana u tri dana, a priključile su joj se stotine ljudi diljem svijeta. Ovako kompleksna spasilačka misija nikad prije nije provedena.