PROJEKT DESETLJEĆA: OŠ Bukovac prva zelena škola sa certifikatom u Hrvatskoj

zgrada, oš bukovac

Projektna dokumentacija je u fazi izrade, a stajati će Grad Zagreb i Vijeće Gradske četvrti Maksimir 1,200.000 kuna.

Piše: Branimir Fagač

Jedna od budućih kapitalnih investicija koju Vijeće Gradske četvrti Maksimir priprema u suradnji s Gradskim uredom za kulturu, obrazovanje i šport, odnosi se na rekonstrukciju Osnovne škole Bukovac, u kojoj su tek 2015. godine (27. listopada) riješeni imovinsko – pravni odnosi. Prije gotovo godinu dana, kada je projekt bio u začetku, planirana je samo dogradnja jednog novog krila. No, zbog iznimno lošeg stanja dvije trećine škole, našlo se novo rješenje.

“U razgovoru s nekolicinom čelnih ljudi Gradskog ureda za kulturu, obrazovanje i šport, ali i s gradonačelnikom Milanom Bandićem, istaknuo sam da bi bolje rješenje bila rekonstrukciju cijele škole, jer sama dogradnja  krila ne rješava probleme. Rekonstrukcijom bi se obuhvatile i okolne ulice, pa bi se riješio i gorući problem prometa oko same škole”, izjavio je tada  predsjednik Vijeća gradske četvrti Maksimir, Stanko Gačić.

Ambiciozan projekt

Danas sa alarmantnom sigurnosnom ugrozom za učenike i nastavnike, a u bliskoj budućnosti prva prava zelena škola u Hrvatskoj. Osnovna škola Bukovac za nekoliko bi godina trebala postati primjer i uzor svim ostalim obrazovnim ustanovama, dok će se današnje zdanje, koje datira još iz 1967. godine, u potpunosti srušiti.

Ambiciozan projekt nove gradnje Osnovne škole Bukovac, pokrenuli su predsjednik Vijeća Gradske četvrti Maksimir, Stanko Gačić i ravnateljica Mirjana Boras uz podršku velikog broja profesora. Škola će, kada bude u potpunosti završena, imati zaštićene eko vrtove, vlastito reciklažno dvorište,  specijalizirane laboratorije i mogućnost maksimalnog iskorištavanja sunčeve energije.

“Iako je kurikularna reforma na nacionalnoj razini prekinuta, mi i dalje vjerujemo u nju. Zato smo se svim snagama i srcem prihvatili projekta. Želja nam je da naši učenici budu u kontaktu s prirodom, a to je nešto što smo zanemarili posljednjih godina”, kratko pojašnjava ravnateljica Boras.OŠ Bukovac, zgrada

Uz to, naglasak će biti na prirodnim predmetima – matematici, biologiji i kemiji. Škola će dobiti i dvije dodatne informatičke učionice kako bi se djeca informatički opismenjavala od prvog razreda, što je bila jedna od važnijih odrednica kurikularne reforme.

Zeleni certifikat

Trenutačno je u izradi projektna dokumentacija za rekonstrukciju škole, što će Vijeće Gradske četvrti Maksimir stajati 900 tisuća kuna, a grad Zagreb još dodatnih 300 tisuća kuna.

Osnovna škola Bukovac želi ostvariti i čvršće poveznice s lokalnom zajednicom, pa će tako biti otvorena za sve građane. U planu je održavanje raznih radionica, tribina i tečajeva. To bi, kažu u školi, bio njihov skromni doprinos razvoju zajednice na sadržajima siromašnom Bukovcu.

U implementaciji ovog inovativnog rješenja u potpunosti ih podržava Savjet za zelenu gradnju i njihova izvršna direktorica Snježana Turalija.

“Više je razloga zbog kojih ćemo podržati ovaj projekt. Naime, djecu treba od malih nogu učiti na drugačije razmišljanje, odnosno na zeleni život. S druge strane, dokazano je da djeca koja provedu više vremena na dnevnom svjetlu imaju manje šanse za razvoj astme i alergije, a produktivniji su i brže usvajati nova znanja”, kaže Snježana Turalija, te dodaje kako se nada da će sve proći prema zacrtanom planu jer će time Osnovna škola Bukovac postati prva zelena škola sa certifikatom Savjeta za zelenu gradnju u Hrvatskoj, vrlo važnim dokumentom.

Ravnateljica Mirjana Boras dodaje kako je na školi bilo pokretanje inicijative, a kada će na Bukovcu stvarno biti sagrađena zelena škola, nije u njihovoj nadležnosti.

“Nadam se da će i Grad Zagreb prepoznati važnost projekta, te ga financijski podržati. Kad je o novim idejama riječ, netko mora probiti led i nadam se da ćemo u ovom slučaju to biti baš mi”, skromno zaključuje ravnateljica Mirjana Boras.