PREDSTAVLJEN PAKET ZAKONA: Teška jesen života uz novu mirovinsku reformu

Ilustracija (Foto: Pixabay.com)
Ilustracija (Foto: Pixabay.com)

Nakon četiri mjeseca usuglašavanja i rasprave sa socijalnim partnerima na sjednici Vlade predstavljen je paket Zakona o mirovinskoj reformi.

Piše: Barbara Bumbak (Media servis)

Suprotno prethodnim nagađanjima ne ukida se drugi mirovinski stup, a ministar najavljuje novi rast mirovina. Novost je da će od 2033. godine u mirovinu muškarci i žene ići tek nakon 41 godine radnog staža.

Tome se žestoko protive predstavnici sindikata koji građane pozivaju na veliki prosvjed, a najavljuju i prikupljanje potpisa za refrendum.

Ministar je podsjetio kako u zakonu iz 2014. stoji da se u mirovinu sa 67 godina odlazi od od 2038. godine. No, prema njegovom prijedlogu Zakona to će se primjenjivati već od 2033. godine. Objašnjava kako će oni koji počinju raditi s 18 ili 19 godina u mirovinu moći sa 60 godina života i 41 godinom staža.

“Netko tko je studirao do 24 godine plus 41 godina staža moći će sa 65 godina ići u mirovinu. Prema tome, 67 godina će biti granica samo za one koji nisu uspjeli skupiti puni staž odnosno 41 godinu staža”, poručuje ministar.

Nema govora o ukidanju ili nacionalizaciji drugog mirovinskog stupa, želimo ga jačati, poručuje.

“Prema tome, građani će moći u svakom trenutku odlaska u mirovinu moći birati što je povoljnije za njih. Tu smo posebice osjetljivi za 300 tisuća naših građana koji imaju od minimalne plaće do 80 posto prosječne koji ako ostanu u drugom stupu neće moći dohvatiti ni minimalnu mirovinu”, objašnjava ministar.

Za one najmlađe osiguran je, pak, daljnji razvoj Drugog stupa.

“Kroz mogućnost jačeg ulaganja mirovinski fondovi mogu i u strateške državne projekte ulagati, ali isto tako da oni koji imaju kapitaliziranu štednju prilikom odlaska u mirovinu mogu 15 posto te štednje jednokratno povući. No, ne smiju prijeći ispod minimalne mirovine kako ne bi ugrozili socijalni status”, rekao je Pavić.

Predloženim promjenama protive se tri sindikalne središnjice. Građane pozivaju na prosvjed u subotu točno u podne na Europskom trgu u Zagrebu. Čelnik NHS-a Krešimir Sever poziva ministra da odustane od reforme, a Pavić mu odgovara da su već napravili dovoljno ustupaka tijekom pregovora.

“Vratite sustav na 65 godina starosti, ne podižite daljnju granicu godina starosti za dugogodišnjeg umirovljenika, prestanite sa penalizacijom ili je ublažite kad je riječ o prijevremenom odlasku u mirovinu i okrenite se prema poslodavcima. Vlada pokazuje da se svrstala prema onome što od nje traže Europska komisija, Svjetska banka, a za građane joj je očito manje važno”, poručuje Sever.

“Sindikati kao da su prespavali 2014. godinu kada je uvedeno 67 godina. Ne znam zašto se tada nisu bunili. Oni sada traže vraćanje na početak što više nije moguće. Mi se apsolutno tu ne bojimo, ali pozivamo ih još jednaput na pregovore”, odgovara Pavić.

Nastavi li Vlada gurati reformu sindikati najavljuju i prikupljanje potpisa za referendum. Silvano Hrelja iz Hrvatske stranke umirovljenika slaže se da Vlada nije pokazala dovoljno odlučnosti i suprotstavila se zahtjevima Europske komisije.

“Hrvatska može utjecati, Hrvatska sama dizajnira svoj mirovinski sustav, to uopće nisu istine. To ako mi imamo loše pregovarače i ako oni priznaju da mi imamo malo staža onda nas čeka ovo što se sada radi”, tvrdi Hrelja.

Ministar Pavić najavio je i da će 248.000 umirovljenika s najnižim mirovinama od 1. srpnja sljedeće godine dobiti povećanje od 2,13 posto. Također, za sadašnje i buduće umirovljenike najavio je proširenje mogućnosti rada do pola radnog vremena uz primanje cijele mirovine.