OTKRIVAMO: Hoće li se i na što primijeniti nulta stopa PDV-a?

zdravko marić

Europska komisija predlaže vraćanje nulte stope PDV-a na dio roba i usluga novim članicama, među kojima je i Hrvatska. Tako bi kruh, mlijeko, lijekovi ili novine mogli opet s 5 posto biti izdvojeni iz oporezivanja.

Piše: Vlatka Koren

Na tragu ideje Europske komisije o jednom poreznom izuzeću, bile to novine, lijekovi ili kruh, premijer i ministar financija zasad najavljuju tek smanjenje opće stope PDV-a. Ministar Zdravko Marić.

“To stoji u programu Vlade, dakle radimo na tome. To sam nekoliko puta govorio, krenuli smo s poreznim rasterećenjem već u prvoj godini mandata. Fokus smo tada stavili, mislim opravdano i mislim da se to pokazalo kao dobar potez, na izravno oporezivanje dohodka i dobiti i sigurno na tim segmentima treba i dalje tražiti porezno rasterećenje. Ali s obzirom i na važnost i značaj PDV-a o tome obliku također vodimo intenzivne razgovore”, kaže Marić.

Hrvatska je sa 40 posto poreza u BDP-u među najopterećenijima u EU, daleko najviše u usporedbi s ostalima u srednjoj i istočnoj Europi, podsjeća ekonomski analitičar Damir Novotny. Paradoksalno je, dodaje, što nismo pratili veće europske trošarine na cigarete, alkohol, kavu, pivo, dok hranu uz neke izuzetke stopom od 25 posto oporezujemo daleko više od EU prosjeka. One su u susjednoj Sloveniji, Italiji, Austriji između 8 i 10 posto, u Njemačkoj 7 posto.

”I mora doći do snižavanja. Dakle, taj smjer Vladin je dobar. Međutim, samo osnovnu stopu snižavati za jedan posto ne bi imalo nikakvog smisla, jer se ukupno porezno opterećenje ne bi bitno snizilo. Tako da ima više smisla razmišljati o uvođenju jedne snižene porezne stope koja bi obuhvatila sve prehrambene proizvode, a ne izuzetke poput mlijeka i kruha, koji uzgred budi rečeno više nisu presudni. Niti novine danas nisu presudne, jer elektronski mediji zauzimaju sve više prostora pa onda tako oporezivati i tiskane proizvode više nema smisla”.

Novotny smatra nužnim velik zaokret u oporezivanju i potrošnji i vratiti opretećenje potrošnje na razinu europskog prosjeka i usporedivih zemalja. Analitičar Guste Santini o prijedlogu harmonizacije PDV-a na razini EU upozorava u suprotnosti je s interesima hrvatskog gospodarstva. Iako je to svojevrsni ustupak novijim članicama, poput nas za ukidanje nulte stope prije ulaska, tu je i socijalni aspekt, jer su potrebe daleko značajnije od onih u razvijenim članicama, ističe Santini.

‘Temeljno je određenje da je PDV porez budućnosti, da treba imati različite stope PDV-a sukladno razvijenosti pojedinih zemalja. To narodski znači da Hrvatska mora imati visoku stopu PDV-a, a Njemačka nisku. Zašto? Zato što svaka država mora imati određenu količinu javnih dobara, a zemlje koje su produktivnije to ostvaruju putem izravnih poreza. A manje razvijene putem PDV-a koji je najznačajniji neizravni porez”.

Santini upozorava riječ je o daleko ozbiljnijoj problematici nego se u javnosti može činiti.

“Prema tome, to je nagazna mina koju ćemo kao što je uvijek bilo u povijesti Hrvatske olako prihvatiti. I onda ćemo plaćati cijenu i gubiti šansu da dinamiziramo gospodarski razvoj odnosno da se poveća blagostanje i da konačno građani Hrvatske počnu živjeti suglasno svojim resursima”, predviđa Santini.

​Inače, dok je bio u oporbi HDZ je 2012. apelirao na Milanovićevu vladu da u situaciji rastuće nezaposlenosti i siromaštva preispita odluku o ukidanju nulte stope PDV-a od 1. siječnja 2013. Tada su upozoravali da se radi o udaru na socijalno najugroženije i dodatnom osiromašenju građana poreznom agresijom. Sada su, pak, porezne škare u njihovim rukama. Gdje će i kako otpustiti ili dodatno zarezati, vrlo brzo ćemo saznati.