OPORBA ŽESTOKO PO REFORMAMA: Tko može a tko ne može obavljati posao do 67. godine

starci, umirovljenici

Plan reformi glavna je tema na političkoj sceni. Vladajući uvjeravaju da se bez njih ne mogu ispuniti zadani ciljevi, oporba žestoko kritizira, HSU najavljuje i referendum, a bez komentara nisu ni članovi Domoljubne koalicije.

Uoči sjednice Vlade na kojoj se predstavio dugoočekivani plan reformi u Saboru je održan sastanak s ciljem upoznavanja zastupnika vladajuće koalicije s paketom reformi. Nakon sastanka premijer Tihomir Orešković i potpredsjednik Vlade Božo Petrov bili su optimistični, prenosi Media servis.

“Danas na sjednici Vlade ću prezentirati nacionalni program reformi. Danas smo se svi s time malo upoznali i sve ide u pozitivnom smjeru”, rekao je premijer Tihomir Orešković.

“Mislim da je prošlo vrlo pozitivno i konstruktivno. Izloženje akcijskog plana reformi izložio je predsjednik Vlade i bilo je i pohvala i savjeta za unapređenje”, kazao je potpredsjednik Vlade Božo Petrov.

Novinari su pitali Petrova hoće li dobiti potporu svih, a on je rekao: Naravno.

HSLS podržava reformski paket, ali ne bez komentara.

“Prva faza da se komunalna naknada pretvori u pravi porez na nekretnine, to podržavamo. Komunalna naknada je neki ostatak iz komunizma. Ne podržavamo bilo kakve daljnje porezne stope na opterećivanje građana za nekretnine, to nije potrebno. Komunalna naknada je dovoljno visoka, samo je treba pretvoriti u porez na nekretnine,” rekao je Darinko Kosor.

Vlada ima potporu i HSP-a Ante Starčević. Iako je ova skupina pravaša ranije isticala protivljenje dijelu reformi u kojem stoji da će se u mirovinu ići sa 67 godina. Danas čelnik stranke Ivan Tepeš kaže da ima vremena 12 godina za prilagodbu i o tome će se još razgovarati.

“U sustavu znanosti imate ljude koji mogu obavljati svoj posao i više od 67 godina, ali ako govorimo o ugostiteljstvu, o zidarima i svim onima koji rade građevinske ili teške poslove, da je njima i granica od 65 godina bila previsoka. Dakle, u tom će kontekstu vjerojatno biti fleksibilnosti”, rekao je Tepeš.

Čelnik BUZ-a Milivoj Špika nije bio na sastanku.”Ukoliko je ono ostalo što smo bili pričali iz zdravstvene reforme i reforme mirovinskog sustava, blok Umirovljenici zajedno će biti protiv. Ja ne vjerujem da će imati neki argument da me uvjere u suprotno”, rekao je Špika.

Negdje u vrijeme završetka sastanka u Saboru je zatražena i stanka zbog reformi. U prvi plan izbilo je pitanje privatizacija. Čelnik Hridi Drago Prgomet ne protivi joj se, ali napominje:

“Protivimo se bilo kakvoj privatizaciji šuma, zemlje, infrastrukture. Javne usluge se mogu privatizirati, ali infrastruktura ne,” rekao je Prgomet. Predložio je da o tome raspravlja Sabor na izvanrednoj sjednici.

Tomislav Končevski iz laburista naglasio je kako se protive najavljenoj mirovinskoj reformi, a oprezni su i s najavljenom privatizacijom.”Mislim da su devedesete godine pokazale koliki ste bili domoljubi, što je značila privatizacija u Hrvatskoj i kako je ona prošla.”

Smanjenje deficita, javnog duga, povećanje zaposlenosti…to su vladini ciljevi, navodi HDZ-ov Ivan Šuker.

“Očigledno je da nismo baš svi spremni na reforme. A bez reformi, kolegice i kolege, ne mogu se ostvariti ovi ciljevi.” Oporba nije impresionirana. HSU protivi se produženju radnog vijeka i najavljuje da će protiv takvog zakonskog prijedloga pokrenuti skupljanje potpisa za referendum.

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!