NA KROVU EUROPE: Portugal slomio odlične Francuze i bez Ronalda – u produžecima 1-0

portugal

Uzbudljivo je bilo u Parizu svih 120 minuta. Francuzi kao da su se potrošili u 90 minuta. Portugal s većim iskustvom u produžecima.

Prije velikog finala za prvaka Europe, održana je ceremonija zatvaranja Europskog prvenstva.

Podsjećamo, domaćin Francuska u polufinalu je izbacio Njemačku s 2:0, dok je Portugal izbacio Wales s istim rezultatom.

Francuska je u povijesti dva puta igrala finale Eura i oba puta slavila, dok je Portugal jednom igrao u finalu i izgubio ga.

Utakmicu je sudio Mark Clattenburg iz Engleske.

Sastavi momčadi:

Portugal: Rui Patricio; Cedric, Fonte, Pepe, Guerreiro; W.Carvalho, Sanches, João Mário, Adrienl Nani, Cristiano Ronaldo.pehar, euro, nogomet
Francuska: Lloris; Sagna, Koscielny, Umtiti, Evra; Matuidi, Pogba; Sissoko, Griezmann, Payet; Giroud.

Veliki udarac za Portugal bio je kada je morao u 23. minuti izaći iz igre kapetan Cristiano Ronaldo, kojeg su iznijeli na nosilima.

Dobio je udarac u koljeno od Payeta, pokušao je dva puta ostati u igri, ali nije išlo. Fernando Santos bio je prisiljen napraviti izmjenu pa je ušao Ricardo Quaresma.

Igralo se pola sata od gola do gola bez pravih prilika s dosta nervoze. Nakon toga Francuzi pritišću. U 33. minuti Sissoko, koji je igrao sjajno, lijepo se okrenuo u kaznenom prostoru i pucao, ali Patricio je dobro obranio.

Cedric je srušio Payeta i dobio žuti karton. Francuzi pojačavaju tempo, imaju više loptu, ali Portugal je opasan u kontrama. Osim toga oni igraju taktički dobro, kontroliraju igru, ne riskiraju. Francuzi su u drugom poluvremenu u stalnim napadima. Ali, Patricio sve skida.

Cristiano Ronaldo

U šezdesetim minutama jaki pritisak Francuza, ali Portugalci odolijevaju svim pritiscima. Onda u 65. minuti možda najveća prilika do tada za Francusku. Sjajni Griezmann glavom, ali preko gola.

Potom je Coman je bio u dobroj situaciji u kaznenom prostoru Portugala. Još je nekoliko udaraca obranio sjani Patricio na golu Portugala.

Onda Nani lukavo puca a vratar Francuske brani. Prvi pravi udarac Portugala izravno na vrata, a minuta je 80. U 84. sjajan udarac, sedmi u okvir vrata koji šalju Francuzi, puca Sissoko, ali brani opet Patricio. Kako se utakmica bliži kraju Francuska sve više napada ne bi li riješila utakmicu u 90 minuta. Onda u drugoj minuti nadoknade svi su mislili da je zgoditak, ali je vratnica spasila Portugal. Pucao je iz kosa Cignac.

I ide se u produžetke, treće za Portugal na ovom prvenstvu. Šesti puta u povijesti europskih prvenstava igraju se produžeci.  U 15 minuta vidjeli jedan pokušaj Portugala. Francuzi posustali.

Onda u 107. minuti slobodan udarac i Portugal pogađa gredu. Minutu kasnije pogađa sjajnim udarcem Eder i 1-0 za Portugal. Francuzi krenuli na sve ili ništa. Ali, kao da su se pogubili, ništa im nije išlo. Gotovo za ne prepoznati.

I onda radost Portugala, onog istog koji je izbacio Hrvatsku u dramatičnoj utakmici.