LAŽNE DIPLOME: U općinama, gradovima, županijama otkrivene 22 osobe

Ilustracija
Ilustracija

Ministarstvo uprave je od svih jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave zatražilo provjeru vjerodostojnosti svjedodžbi i diploma, odnosno isprava o stupnju obrazovanja i struci njihovih službenika i namještenika upravnih tijela hrvatskih općina, gradova i županija.

Dostavljene su im pisane upute za postupanje, a kontinuirano se obavljaju i usmeni razgovori s lokalnim dužnosnicima i ovlaštenim službenicima upravnih tijela radi rješavanja određenih pitanja koja se pojavljuju tijekom postupka provjere.

U odgovoru na upit Glasa Slavonije iz Ministarstva uprave napominje se da je od ukupno 576 jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave potpuna provjera izvršena u njih 512. Do sada su u tom potupku utvrđene ukupno 22 nevjerodostojne isprave. U preostale 64 jedinice u tijeku je poduzimanje radnji u svrhu provjere.

Za isprave izdane u inozemstvu zatražena je provjera preko Ministarstva vanjskih i europskih poslova i čekaju se odgovori nadležnih institucija. Za neke je isprave zatražena provjera od nadležnih arhiva, s obzirom na to da ustanove koje su izdale isprave više ne postoje ili su službene evidencije uništene u ratom zahvaćenim područjima. A kod nekih se jedinica pojavio i problem plaćanja troškova provjere vjerodostojnosti isprava, pojašnjavaju u Ministarstvu uprave. Naime, pojedini fakulteti i srednje škole počeli su naplaćivati takve usluge, a jedinice lokalne i regionalne samouprave nisu imale predviđena ta sredstva u proračunu.

Valja podsjetiti da u slučaju da se otkrije kako je isprava koja je bila uvjet za zasnivanje radnog odnosa krivotvorena slijedi raskid tog radnog odnosa, a jedinica lokalne samouprave o kojoj je riječ ili pak Republika Hrvatska ima pravo tražiti povrat svih plaća koje su isplaćivane tom radniku. Za krivotvorenje i upotrebu takve službene isprave predviđena je i kazna zatvora, i to do pet godina.