IZVJEŠĆE O DRŽAVNOM PRORAČUNU: Rashodi veći od prihoda, državni dug veći za 6,2 posto

zdravko marić

Državni ured za reviziju dostavio je Saboru između ostalih i izvješće o obavljenoj reviziji Državnog proračuna za 2017. godinu.

Izvor: Media servis

Državni ured za reviziju istaknuo je da je većina preporuka iz prošlih godina provedena, ali i da su utvrđene određene nepravilnosti.

U izvješću stoji da su rashodi u 2017. bili veći od prihoda za više od dvije milijarde kuna, te da je državni dug veći za 6,2 posto u odnosu na 2016.

Izvještaj Državnog ureda za reviziju komentirao je i ministar financija Zdravko Marić.

“Sve skupa gledano mislim da je ostvaren jedan napredak, ali isto tako dobro je da državni ured za reviziju u okviru svojih znanja i kompetencija koje su visoke i velike, apostrofira što je još potrebno unaprijediti kako bi naravno i sustav proračuna fiskalne politike i svega skupa bio na tragu i ovih rezultata koje isporučujemo”, istaknuo je Marić.

U izvješću o izvršenju Državnog proračuna izraženo je uvjetno mišljenje. U priopćenju Državni ured za reviziju poručuje:

“Utvrđene su određene nepravilnosti i propusti u evidentiranju poslovnih događaja u Glavnoj knjizi proračuna koje su utjecale na iskazane podatke u Godišnjem izvještaju o izvršenju Državnog proračuna za 2017.”

Ciljevi revizije bili su provjera ostvarenih prihoda i primitaka, te rashoda i izdataka u skladu s planiranim, provjera funkcioniranja sustava unutarnjih kontrola nad planiranjem i izvršavanjem državnog proračuna. Cilj je bio provjeriti zaduživanje i izdavanje jamstava te odobravanje sredstava iz proračunske zalihe i ispitati organizaciju i vođenje računovodstva državnog proračuna. Državni ured za reviziju je dao naloge i preporuke za sve utvrđene nepravilnosti i propuste čija bi provedba pridonijela povećanju transparentnosti korištenja proračunskih sredstava, kako stoji u priopćenju. Ističu i na to da se sredstva odobrena iz EU fondova ne koriste planiranom dinamikom.

Ukazano je i na rizik povećanja rashoda državnog proračuna u sljedećim godinama, zbog nelikvidnosti i stalnog rasta dospjelih obveza zdravstvenih ustanova. Državni ured za reviziju naglašava da su većina preporuka danih u prošlim godinama provedene. Između ostalog, dopunjene su ili izmijenjene odredbe pojedinih provedbenih propisa te Godišnji izvještaj o izvršenju državnog proračuna sadrži i podatke o nepodmirenim dospjelim obvezama proračunskih korisnika, o potencijalnim obvezama po pokrenutim sudskim postupcima te o nenaplaćenim potraživanjima za prihode državnog proračuna.

U priopćenju Državnog ureda za reviziju stoji:

“Ukupni prihodi za 2017. iskazani su u iznosu 122.707.021.717,00 kn, a ukupni rashodi u iznosu 124.999.025.558,00 kn, te je iskazan manjak prihoda, odnosno deficit državnog proračuna u iznosu 2.292.003.841,00 kn. Dug državnog proračuna iskazan koncem 2017. u iznosu 230.730.464.978,00 kn, veći je za 13.556.178.640,00 kn ili 6,2 % u odnosu na 2016. Glavni uzrok povećanja duga u odnosu na 2016. je zaduživanje države za potrebe društava iz cestovnog sektora u iznosu 1.275.000.000 EUR. S ukupnim jamstvima kao potencijalnim obvezama, sveukupni dug državnog proračuna iznosi 287.614.715.590,00 kn.”

Osim izvješća o obavljenoj reviziji Godišnjeg izvještaja o izvršenju Državnog proračuna, Državni ured za reviziju dostavio je i izvješća o obavljenoj financijskoj reviziji zdravstvenih ustanova, u čijem je prilogu 49 pojedinačnih izvješća o obavljenoj financijskoj reviziji, koja se odnose na 12 kliničkih ustanova, 20 općih bolnica, 15 specijalnih bolnica i dvije poliklinike. Dostavili su i izvješće o obavljenoj reviziji učinkovitosti kapitalnih ulaganja u osnovne i srednje škole na području Hrvatske, u čijem su prilogu 22 pojedinačna izvješća o obavljenoj reviziji učinkovitosti, te izvješće o obavljenoj reviziji učinkovitosti provedbe Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020.