DINKO CVITAN: Pod istragom je 28 osoba, a u pritvoru 10 Hrvata

dinko cvitan

U Saboru je održana zatvorena sjednica Odbora za pravosuđa. Jedina tema bila je pravosudna suradnja Hrvatske s BIH u svjetlu nedavnih uhićenja desetorice bivših pripadnika HVO-a u Orašju.

Izvješće: Media servis

Glavni državni odvjetnik Dinko Cvitan podnio je Odboru izvješće, te naglasio da nije znao da se spremaju uhićenja. Istaknuo je da od tužiteljstva BIH zatražio dodatna pojašnjenja.

“Činjenica je da se dokumentacija tražila u odnosu na 28 osoba. Činjenica je da su po imenima i prezimenima mogu zaključiti da su pripadnici različitih entiteta. Činjenica je da je samo 10 hrvatskih državljana pod istragom i da se nalaze u istražnom zatvoru, a ostali su nestali. Takav dopis sam uputio Državnom odvjetništvu da vidimo što se radi”, rekao je Cvitan.

Odbacio je navode da je za nastalu situaciju kriv njegov prethodnik Mladen Bajić koji je 2013 potpisao sporazum s kolegom iz BiH.

“Ne mislim da je itko odgovoran iz Državnog odvjetništva. Ja sam upravo na Odboru objavio kontekst i vremena i političkih okolnosti kada su se i kako su se potpisivali sporazumi, a osim toga ovo je sve na temelju sporazuma iz 2005. Jedan i drugi sporazum odobrili su i Ministarstvo pravosuđa i Ministarstvo vanjskih poslova i prema tome to je uz suglasnost Vlade RH”, kaže Cvitan.

Da li se iz Državnog arhiva dalo odnosno uzelo više nego što se trebalo?

“Što mislite da su došli i iz Arhive odnosili kući, papire ma dajte molim vas! (Pa kako je to bilo?) Nisam ja bio tamo. Ma ljudi moji ne dolazi se u Državni arhiv i odnosi papire kući, to su priče za malu djecu”, kaže Cvitan.

Cvitan je naglasio da DORH ne može učiniti ništa u odnosu na ovaj slučaj. Predsjednik Odbora za pravosuđe Arsen Bauk kazao je da je Odbor za pravosuđe dobio vrlo iscrpna izvješća.

“Pravosudna suradnja s Tužiteljstvom BiH po pitanju progona organiziranog kriminala i drugih kaznenih djela ide vrlo dobro, a što se tiče procesuiranja ratnih zločina ukazano je na određene neprihvatljive formulacije u određenim predmetima koje vodi Tužiteljstvo BiH”, kaže Arsen Bauk.

Dodao je da je suradnja tužiteljstava Hrvatske i BiH uspostavljena u vrijeme pristupanja RH Europskoj Uniji. Istaknuo je i da će Odbor za pravosuđe pripremiti određene zaključke, te da će se još vidjeti hoće nešto od toga ići na plenarnu sjednicu te kakve će biti daljnje aktivnosti Sabora. Ministar pravosuđa Ante Šprlje nije htio dati izjavu za medije.