BILI SMO NA ZAČELJU EU: Što hrvatskom sportu donosi Prijedlog državnog proračuna za 2020?

Ljetos je predsjednik Hrvatskog olimpijskog odbora Zlatko Mateša, govoreći o odnosu države prema hrvatskom sportu, ili bolje rečeno – o sustavnom ignoriranju sporta od strane države, naveo podatke Eurostata, prema kojima je Hrvatska po izdvajanjima za sport na začelju liste 28 članica Europske unije.

Prema Eurostatovoj metodologiji, izdatci za sport i rekreaciju tiču se širokog spektra potpora iz središnjeg i lokalnih proračuna, potpora sportskim klubovima i individualnim sportašima, pokrivanja troškova sportskih natjecanja i potpora za sportsku infrastrukturu (igrališta, dvorane, atletske staze,borilišta).

Mateša se nadalje, govoreći o neskladu ulaganja države u sport i rezultata hrvatskih sportaša, pozvao na novu strategiju sporta (Nacionalni program sporta op.a.), koja bi po njemu “morala predvidjeti sredstva na razini prosjeka EU-a.”

Zadnjega dana listopada, Vlada Republike Hrvatske usvojila je Prijedlog državnog proračuna za 2020. godinu, i uputila ga u saborsku proceduru. Prema tom prijedlogu Vlada za olimpijsku 2020. godinu predviđa za sport i rekreaciju rekordnih 395 milijuna kuna (temeljem prenesenih sredstava prihoda od igara na sreću očekuje se realizacija preko 420 milijuna!), što je u usporedbi sa olimpijskom 2016. godinom (planirano 199 milijuna, a realiziran 221 milijun kuna) povećanje izdvajanja za 100 posto!

Na taj način ova je Vlada, uz Središnji državni ured za šport kao vrhovno sportsko tijelo u Hrvatskoj, sasvim konkretno, a ne samo deklarativno, pokazala kako država ipak ne ignorira sve one benefite koje joj donosi ulaganje u sport i rekreaciju. Iskorak u visini državnih proračunskih izdataka za sport i rekreaciju za 2020. godinu, značajan je i ohrabrujući, ali je još daleko od optimalnoga.

Istražujući ekonomske koristi od ulaganja u sport i rekreaciju, docent s Ekonomskog fakulteta u Zagrebu Tomislav Globan, izračunao je da bi “očekivana razina izdataka za sport i rekreaciju za zemlju na našoj razini razvoja trebala biti oko 0,26 posto BDP-a, što znači da bi se očekivana godišnja izdvajanja trebala više nego udvostručiti, odnosno porasti na razinu od oko 900 milijuna kuna”. S tom bi se brojkom vjerojatno složio i predsjednik HOO-a Zlatko Mateša koji je ovo ljeto zagovarao “sredstva na razini prosjeka EU-a”, (0,33 posto BDP-a).

Kada se samo sjetimo da smo prema Eurostatovim podatcima iz 2016. godine za sport i rekreaciju izdvajali godišnje mizernih 0,06 posto BDP-a (najmanje u EU), onda su ovi najnoviji pomaci “još uvijek mali za europski, ali su itekako veliki za hrvatski sport”.

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!