ZBOG OČAJNOG STANJA: Zagrebačka katedrala skraćena za čak 30 metara!

Zagrebačka katedrala kao i brojne druge građevine u metropoli, još uvijek se sanira od posljedica potresa iz 2020. godine. Ono po čemu je katedrala posebna su njezini tornjevi, koje je prema prvotnom planu obnove trebalo skratiti na visinu od 85 metara, no zbog lošeg stanja rebara katedrale, ustanovljeno je da tornjeve treba skratiti za još 10 metara.

Detaljnije o tome za Media servis profesor s Građevinskog fakulteta u Zagrebu Damir Lazarević.

‘‘Mi rebrima zovemo dio od negdje 75 metara do 108 metara, uključujući i križeve. Naša prvotna zamisao je bila da demontiramo otprilike 20 metara svakog zvonika, međutim tijekom demontaže smo uočili zapravo da je stanje tih rebara jako loše i da moramo demontirati još 10. Znači otprilike negdje oko 30 metara zajedno s križevima. Oko 35 metara jednog i drugog zvonika je demontirano‘‘.

Dodaje da je tako s oba zvonika skinuto 1000 tona kamena. “Stanje tih elemenata je bilo toliko loše da smo prije nego se formiralo gradilište morali zatvoriti prostor oko katedrale zbog sigurnosti prolaznika”, kaže Lazarević.

Foto: Pixabay.com

‘‘Naše procjene su bile da bi orkanski udari vjetra, udar groma, recimo probijanje zvučnog zida, borbeni zrakoplovi mogli urušiti gornje dijelove zvonika jer su bili u očajnom stanju. Znači to je bilo praktički blizu sloma i nažalost stanje je takvo da je sjeverni toranj demontiran dakle do tih 35 metara, a južni toranj će biti otprilike za možda 20-ak dana‘‘.

Sanacija koja se vršila prije 30 godina nije bila adekvatna, poručuje sugovornik.

‘‘Ti detalji koji su rađeni i kojima je saniran postojeći kamen kojega su načeli prijašnji potresi i atmosferilije, jednostavno ta sanacija nije provedena baš kako bi trebalo biti u skladu s protuseizmičkim principima. Ti spojevi nisu bili u potpunosti u skladu s pravilima struke‘‘.

Objašnjava da su se na tim mjestima dogodile velike pukotine koje su uočili nakon rastavljanja nakon čega su zaključili da treba čitava rebra demontirati. Damir Lazarević dodaje da je to, između ostalog, zadatak konzorcija koji radi na obnovi katedrale. Osvrnuo se i na nastavak projektiranja katedrale.

‘‘Glavno izvedbenog projekta konstrukcijske ili cjelovite obnove, to je star raspisivanja novih natječaja, nove javne nabave i eventualno konzorcija i njegovog glavnog projektanta. Znači to se ne tiče konzorcija koji je trenutačno na Kaptolu, Sam glavni izvedbeni projekt konstrukcijske ili cjelovite obnove, na što se odluči investitor, je stvar budućih natječaja, odnosno buduće javne nabave i onoga tko dobije posao na toj javnoj nabavi, a najčešće je riječ o nekom konzorciju koji ima svog glavnog projektanta‘‘.

A upravo će taj projektant odlučiti o rješenju koje će vratiti zvonike u prvobitno stanje, zaključio je Lazarević.