MLADI DOLAZE: Antonija Tretinjak – Biti obrtnik znači mnogo samoodricanja i rada bez radnog vremena

Antonija Tretinjak, predsjednica Ceha frizera i kozmetičara, već se sada raduje što će u prosincu proslaviti petnaestu obljetnicu svog obrta, točnije jednog od najpoznatijih kozmetičkih salona De luxe u Zagrebu, U razgovoru za naš portal oslikava što sve mladog čovjeka očekuje kada kroči u svijet obrtništva i poželi uspjeh.

Otkud želja baš za zanimanjem kozmetičarke?

Moram priznati da ni sama nisam sigurna od kuda je došla želja, ali ono u što sam sigurna jest da ni u jednom trenutku tijekom 22 godine staža nisam požalila. Sjećam se kako sam po završetku osnovne samo došla doma i roditeljima rekla da ću biti kozmetičarka, iako nikada nisam ni bila u kozmetičkom salonu. Bila je to neka dječja želja koju sam uz pomoć roditelja koji su mi dopustili da sama odaberem željenu školu i ostvarila.

Kako ste se odlučili da otvorite svoj salon? Što vas je vodilo?

U prosincu ću proslaviti mali jubilej, 15. rođendan svog obrta, odnosno salona. Na odlazak u poduzetničke vode odlučila sam se  jer sam shvatila da kad radiš za druge, tvoji snovi i ambicije ne korespondiraju uvijek s poslodavčevim. Željela sam i voljela učiti, stalno se usavršavati, a to zahtijeva i nešto investicija, stoga sam odlučila da ću svoj profesionalni put nastaviti sama, ali na svoj način. To nikada nije prestalo, i danas sam takva kada je o poslu riječ.

Izvor: Privatni album

Na koje ste teškoće nailazili u svojim počecima?

Radije bih govorila o izazovima, umjesto teškoćama. Na žalost, ne postoji škola koja priprema na sve što nosi poduzetništvo. Kada radite za druge, nakon svoje smjene odlazite doma i ne brinete više o poslu. Obrtništvo zahtijeva puno više: morate biti i radnik, i knjigovođa, i manager i osoba marketing, promociju, PR, posebno u početku kada nemate budžet da nekog dodatno angažirate. Vrijeme proleti u radu s klijentima, a tek slijedi sve ovo drugo koje se nigdje ne broji, što nitko ne vidi, a mora se odraditi. Vremenom se povećava obim posla i tim ljudi, o njima i njihovom napretku također treba brinuti i općenito zahtijeva puno truda stalno ulagati i  poboljšavati kvalitetu usluge zbog koje biraju baš vas. Uz sve obaveze, moramo misliti i na sebe i svoj privatan život. Ponekad nije lako, ali kada se voli, sve se može.

Kako ocjenjujete ovu histeriju u kojoj na neki način vladajući, znači politika, određuje cijene?

Preklopila se inflacija s prelaskom na euro, dvije izuzetno bitne stvari koje bi zasebno bile izazovne za poduzetnike, a ovako je situacija još nelagodnija. Svi smo se našli u istim problemima: veliko poskupljenje struje, plina, komunalnih usluga, ali i repromaterijala koji koristimo u svojim uslugama. Svaki mjesec računi to neumoljivo dokazuju. Volimo vjerovati da je tržište u na kom djelujemo slobodno, da svatko može sukladno svojim troškovima formirati cijene usluga, a logično je da poduzetnik želi poslovati s uspjehom.

Izvor: Privatni album

Kako gledate na astronomske kazne koje se zbog neznatnih podizanja cijena određuju vašim kolegicama?

Nezahvalno je komentirati bilo koje pojedinačne slučajeve, a nisam pravnica koja bi znala ulaziti u pravni aspekt takvih kazni. Mislim da kazne treba razlikovati, ne izjednačavati krive konverzije, ukoliko je do toga došlo, i one zbog poskupljenja. Na sudovima je da razmotre svaki slučaj za sebe i presude imali li osnove za kažnjavanje jer za povećanje cijena svatko od nas ima svoje argumente.

Aktivni ste u Obrtničkoj komori, može li se nešto učiniti protiv tog harača?

Obrtnička komora Zagreb i Hrvatska obrtnička komora pružiti će pravnu pomoć svima koji su dobili rješenja o prekršaju i izrečenim kaznama. Pozivaju se obrtnici da se jave svojim Udruženjima, područne obrtničke komore ili Hrvatsku obrtničku komoru  kako bi dobili daljnje upute. Također, u stalnom smo kontaktu s inspekcijama i gdje god možemo, nastojimo ukazati na objektivnost razloga nekih korekcija cijena.

Izvor: Privatni album

Što mislite o javno izrečenom mišljenju kako saloni nisu prijeka potreba, već na neki način spadaju u luksuznu djelatnost?

Mislim da institucije imaju veću odgovornost za brigu o cijenama proizvoda i usluga koje pripadaju u osnovnu potrošačku košaricu.

Može li se u ovo vrijeme uopće razmišljati o unapređenje poslova, o ulaganjima?

Vječiti sam optimist, ali da bi mogli širiti poslovanje moramo imati malo više slobode, malo više razumijevanja i podrške institucija koje bi nam trebala olakšati, biti partner. Represija nije konstruktivna, ne ohrabruje, ne potiče stvaranje i uspjeh, a u konačnici često je odraz stihije i neznanja. Veliki broj salona se zatvara zbog straha za budućnost poslovanja. Najviše problema imaju novi obrti i poduzetnici koji još nisu uspjeli uhodati svoj posao, a zatekli su se u ovoj nezgodnoj situaciji.

Kako je s kadrovima u vašoj struci?

Problem nedostatka radne snage snažno se osjeća u beauty sektoru. Imam sreće s učenicama koje iz srednjih škola dolaze motivirane na praktičnu nastavu, rado ih učim poslu umjesto da ih koristim za sitne posliće pa se tako svake godine profilira nekoliko njih koje žele ostati raditi u struci. Spadamo u skup deficitarnih zanimanja i svi koji se žele zaposliti i imaju volje raditi, sigurno će naći posao.

Izvor: Privatni album

Kako ocjenjujete problem današnjih obrtnika? Što bi i kako trebalo promijeniti?

Biti obrtnik je častan posao i onaj tko ga radi, živi od svoga rada, od svojih ruku. Događanja i sve što nas je zadesilo protekle tri godine, dobro je uzdrmalo poslovanje.  Obrtnik i dalje cijelom svojom imovinom odgovara u slučaju bilo kakvih financijskih problema i to je činjenica koja nam uvijek visi nad glavom. Državna porezna politika, visoki doprinosi za zdravstveno i mirovinsko, visok PDV na uslužne djelatnost neki su od problema koji muče velik broj obrtnika.

Kakva je vaša poruka mladima koji bi željeli krenuti u poduzetničke vode?

Najvažnije je raditi posao koji volite i imati upornu volju. Svatko tko odluči biti obrtnik ili poduzetnik, mora biti svjestan velikih odricanja i puno posla bez radnog vremena, ali i posebnog zadovoljstva koje dolazi kao rezultat svega navedenoga. Treba biti hrabar, zasukati rukave i raditi. Uspjeh ne dolazi preko noći, ali ukoliko pošteno radite posao, doći će i vrijeme za uživanje u plodovima svoga rada.

 

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!