UBIJENI PRIJE 29 GODINA: Obitelji Zec je likvidirana – ubojice žive bez kazne
Povodom godišnjice ubojstva Aleksandre, Marije i Mihajla Zeca održana je i komemoracija kod Adolfovca na Sljemenu u organizaciji Antifašističke lige Republike Hrvatske, Srpskog narodnog vijeća te Inciijative mladihi za ljudska prava Hrvatska.
Izvor: Media servis
Na komemoraciji je, kao predstavnik Vlade, sudjelovao i potpredsjednik Vlade Boris Milošević koji je pritom istaknuo da treba razmišljati o tome da se ne stigmatizira djecu samo zato što su srpske nacionalnosti.
Prije 29 godina, u noći sa 7. na 8. prosinca 1991., pripadnici postrojbe Tomislava Merčepa ubili su članove obitelji Zec. Zagrebačka obitelj Zec – otac Mihajlo, supruga Marija i njihova dvanaestogodišnja kći Aleksandra – likvidirana je vatrenim oružjem u noći na 8. prosinca 1991.
Imućni zagrebački mesar Mihajlo Zec ubijen je kada je pokušao pobjeći iz svoje kuće na Trešnjevci u koju su oko 23 sata upale naoružane osobe, a njegovu suprugu i maloljetnu kćer ubojice su odveli do planinarskog skloništa doma Adolfovac na Sljemenu te ih tamo pogubili. Nakon smaknuća, mrtva tijela su prekrili smećem.
Nedugo nakon što je policija pronašla tijela, uhićeni su pripadnici Merčepove postrojbe – Munib Suljić, Igor Mikola, Siniša Rimac, Nebojša Hodak i Snežana Živanović – od kojih su neki pred istražnim sucem priznali ubojstva, no na suđenju je utvrđeno kako pred istražnim sucem nisu imali odvjetnika, a što su po zakonu za toliko teško djelo morali imati, pa su njihovi raniji iskazi izbačeni te su oni oslobođeni.
Svoj pijetet i suosjeanje prema ubijenoj obitelji Zec izrazio je na današnjoj komemoraciji potpredsjednik Vlade Boris Milošević. “Zločin je strašan jer je iz etničkih motiva ubijena obitelj, jer se to dogodilo u Zagrebu i jer su ubojice priznale zločin, a ipak su oslobođene”, ističe Milošević.
“Ovaj zločin i ovo obilježavanje nas svakako treba ponukati da kao društvo i država preispitamo svoj odnos prema ovakvim zločinima, konkretno prema ovom zločinu, zašto se on dogodio i kako je moguće da se dogodio, kako je moguće da je pravna država tako pala na ispitu. Isto tako da preispitamo kao društvo svoj odnos i danas prema djeci srpske nacionalnosti, koja prečesto nose na svojim plećima teško breme ratnog nasljeđa”, rekao je Milošević.