SVE JE MANJE NADE: Uljanik tone sve više – predsjednik Uprave prozvao ministra Horvata

uljanik

U Puli se sastala glavna skupština dioničara Uljanika gdje je velikom većinom prisutnih Upravi iskazano nepovjerenje.

Piše: Katarina Škaro (Media servis)

Predstavnici Jadranskog sindikata i Stožera za obranu Uljanika, nezadovoljni razvojem situacije oko glasovanja za članove Nadzornog odbora, napustili su sjednicu i tako srušili kvorum skupštine. O novom Nadzornom odboru stoga će odlučiti Trgovački sud.

Većinom od gotovo 80 posto prisutnih dioničara, među kojima su najvećim dijelom bivši i sadašnji radnici, Upravi Uljanika iskazano je nepovjerenje. Predsjednik Uprave Gianni Rossanda svoj govor je počeo konstatacijom da se ‘‘skupština održava u najtragičnijim trenucima za Uljanik‘‘, a potom prozvao resornog ministra Darka Horvata:

“Do prije neki dan smo bili uvjerenja da se intenzivno radi na programu, ali danas nažalost moram konstatirati da, nakon zadnjih izjava ministra gospodarstva da je njemu nepoznato kako je moguće raditi 3 broda na dva navoza, da moram skupa sa vama zaključiti da on nije pogledao program restrukturiranja‘‘.

Spomenuo je i bivšu ministricu Martinu Dalić, rekavši da je, dok je ona vodila resor, postojala intenzivna suradnja između brodogradilišta i ministarstva. Skupština je počela poprilično mirno, a razbuktala se nakon glasovanja za nove članove Nadzornog odbora.

Član Stožera za obranu Uljanika, Samir Hadžić, nije dobio dovoljan broj glasova, a potom ni predstavnik sindikata Slobodan Kapor. Kod predstavnika radnika to je probudilo sumnju u regularnost izbora: “Kažite odmah, Trgovački sud neka odredi i idemo ća! Tako ste i uništili cijelu državu, zato nam tako i je, sve što se dešava, Uljanik, 3. maj, Kermas energija i tako dalje, razno razne firmice…‘‘

A evo što nam je Samir Hadžić rekao jutros, prije početka skupštine: ‘‘Htjeli bi ući u taj novi NO, koji bi poslije birao novu Upravu, i da bi to bila prva stepenica ka nekom boljem putu od ovoga do sada‘‘. Podsjetimo, radnici Uljanik grupe još nisu dobili plaće za rujan pa su sindikati pokrenuli postupak mirenja, nakon kojeg slijedi štrajk. Iako su nagađanja o stečaju sve glasnija, Rossanda je ustvrdio na opcija stečaja ne postoji, već samo likvidacije, nakon što je Uljanik dobio 96 milijuna ‘rescue aida‘ početkom godina, te da su to pravila Europske komisije.